Ekzekutuam një udhëheqës të lartë të Al-Kaedës – Shqip

by admin
Spread the love

Ushtria amerikane thotë se ka vrarë një udhëheqës të lartë të Al-Kaedës në një sulm ajror në veriperëndim të Sirisë të premten.

Majori John Rigsbee, zëdhënës i Komandës Qendrore të SHBA-së, konfirmoi se Abdul Hamid al-Matar u vra në sulmin nga një dron, raporton AP.

Rigsbee tha se likuidimi i Matar do të prishte “aftësinë e Al Kaedës për të planifikuar dhe kryer sulme globale që kërcënojnë qytetarët amerikanë, partnerët amerikanë dhe civilët e pafajshëm”.

Baza e kërcënimeve për rajonin

Ai shtoi se Al-Kaeda “përdor Sirinë si një bazë për kërcënimet ndaj Sirisë, Irakut dhe më gjerë”.

Sulmi me dron erdhi dy ditë pasi një post ushtarak amerikan në Sirinë jugore u godit në një sulm të koordinuar që përdori si dronë ashtu edhe raketa.

Zyrtarët amerikanë thonë se asnjë trupë amerikane e vendosur në Siri nuk është plagosur apo vrarë. /tesheshi.com/

Lajme interesante

You may also like