“E papranueshme”, deputeti anglez bën deklaratën e papritur për shqiptarët, reagon i revoltuar Kreshnik Spahiu: Me asnjë komb nuk sillen kaq poshtërsisht

by admin
Spread the love

Media britanike DailyMail ka publikuar një raport sekret të ushtrisë britanike, që zbulon se 40% e emigrantëve që kanë kaluar me gomone janë nga Shqipëria.

Rritjeje të numrit të shqiptarëve që përdorin gomone për të hyrë në Britani ka bërë që deputetët anglezë mbrëmjen e djeshme t’i bëjnë thirrje ministrave që të dyfishojnë përpjekjet e tyre për të deportuar emigrantët në Ruandë.

“Është e qartë se shumë shqiptarë që vijnë në MB me varka të vogla nuk po ikin nga lufta apo persekutimi, ata janë emigrantë ekonomikë. Ky është një kriminalitet flagrant dhe nënvizon urgjencën për të vazhduar me Ruandën dhe skema të ngjashme”, tha ai.

Tom Hunt, deputeti konservator për Ipsëich, tha se shifrat “vërtet hapëse theksojnë pse është kaq kritike që qeveria të fillojë dhe të prezantojë Ruandën si skemë”, duke shtuar:

“Duhet ta çojmë deri në fund këtë farsë. Legjislacioni për të realizuar skemën e Ruandës duhet të jetë në krye të “tabakasë” kur Parlamenti të kthehet pas pushimeve verore”.

Mirëpo pas kësaj deklarate të deputetit britanik ka ardhur reagimi i fortë i ish-kreut të Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Spahiu shkruan: E papranueshme dhe shkelje flagrante e drejtave dhe lirive themelore të njeriut .

Me asnjë komb nuk sillen kaq poshtërsisht”…..tha ai.

You may also like