Dieta kundër diabetit: Krijoni planin tuaj të të ushqyerit të shëndetshëm

by admin
Spread the love

Dieta e diabetit është një plan ushqimor i shëndetshëm që ndihmon në kontrollin e sheqerit në gjak.  Një dietë e diabetit thjesht do të thotë të hani ushqimet më të shëndetshme në sasi të moderuar dhe t’i përmbaheni orareve të rregullta të vakteve.

Pse duhet të zhvilloni një plan të ushqyerjes së shëndetshme?

Nëse keni diabet ose prediabet, ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor ka të ngjarë të rekomandojë që të konsultoheni me një dietolog për t’ju ndihmuar të zhvilloni një plan të ushqyerjes së shëndetshme. Plani ju ndihmon të kontrolloni sheqerin në gjak, i quajtur gjithashtu glukozë në gjak, të menaxhoni peshën tuaj dhe të kontrolloni faktorët e rrezikut për sëmundjet e zemrës. Këta faktorë përfshijnë presionin e lartë të gjakut dhe yndyrat e larta të gjakut.

Kur hani kalori dhe karbohidrate shtesë, nivelet e sheqerit në gjak rriten. Nëse sheqeri në gjak nuk kontrollohet, mund të çojë në probleme serioze. Këto probleme përfshijnë nivel të lartë të sheqerit në gjak, i quajtur hiperglicemia. Nëse ky nivel i lartë zgjat për një kohë të gjatë, mund të çojë në komplikime afatgjata, si dëmtime të nervave, veshkave dhe zemrës.

Për shumicën e njerëzve me diabet të tipit 2, humbja e peshës gjithashtu mund ta bëjë më të lehtë kontrollin e sheqerit në gjak. Humbja e peshës ofron një mori përfitimesh të tjera shëndetësore. Nëse keni nevojë të humbni peshë, një plan ushqimor i shëndetshëm ofron një mënyrë të mirëorganizuar dhe ushqyese për të arritur qëllimin tuaj të sigurt.

Çfarë përfshin një dietë për njerëzit me diabet?

Një dietë për njerëzit që jetojnë me diabet bazohet në ngrënien e vakteve të shëndetshme në kohë të rregullta. Kjo ndihmon në përdorimin më të mirë të insulinës që trupi prodhon ose merr përmes ilaçeve.

Një dietolog mund t’ju ndihmojë të krijoni një dietë të bazuar në qëllimet tuaja shëndetësore, shijet dhe stilin e jetesës. Dietologu gjithashtu mund të flasë me ju se si të përmirësoni zakonet tuaja të të ngrënit. Opsionet përfshijnë zgjedhjen e madhësive të porcioneve, që i përshtaten nevojave.

Ushqimet e rekomanduara

Zgjidhni karbohidrate të shëndetshme, ushqime të pasura me fibra, peshk dhe yndyrna “të mira”.

Karbohidrate të shëndetshme

Gjatë tretjes, sheqernat dhe niseshteja shpërbëhen në glukozë në gjak. Sheqernat njihen gjithashtu si karbohidrate të thjeshta, dhe niseshteja njihet gjithashtu si karbohidrat kompleks. Përqendrohuni në karbohidratet e shëndetshme, të tilla si:

 • Frutat
 • Perimet
 • Drithërat
 • Bishtajoret, si fasulet dhe bizelet
 • Produkte të qumështit me pak yndyrë

Shmangni karbohidratet më pak të shëndetshme, të tilla si ushqimet ose pijet me yndyrna të shtuara, sheqerna dhe natrium.

Ushqimet e pasura me fibra

Fibrat moderojnë mënyrën se si trupi juaj tret ushqimin dhe ndihmon në kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak. Ushqimet e pasura me fibra përfshijnë:

 • Perimet
 • Frutat
 • Arra
 • Bishtajoret, si fasulet dhe bizelet
 • Drithërat
 • Peshk

Hani peshk të paktën dy herë në javë. Peshqit si salmoni, skumbri, toni dhe sardelet janë të pasur me acide yndyrore omega-3. Këto omega-3 mund të parandalojnë sëmundjet e zemrës.

Shmangni peshkun e skuqur dhe peshqit me nivele të larta të merkurit, si merluci.

Yndyrna ‘të mira’

 • Avokadot
 • Arra
 • Vaj ulliri dhe kikiriku.

Por mos e teproni, pasi të gjitha yndyrnat janë të larta në kalori.

Ushqimet që duhen shmangur

Diabeti rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru duke rritur shkallën me të cilën zhvilloni arterie të bllokuara dhe të ngurtësuara.

-Yndyrna të ngopura. Shmangni produktet e qumështit me yndyrë të lartë dhe proteinat shtazore si gjalpi,  hot dogët, salsiçet dhe proshuta. Kufizoni vajrat e kokosit dhe palmës.

-Yndyrnat trans. Shmangni yndyrnat trans që gjenden në ushqimet e përpunuara, produktet e pjekura, margarinat.

-Kolesteroli. Burimet e kolesterolit përfshijnë produktet e qumështit me yndyrë të lartë dhe proteinat shtazore me shumë yndyrë, të verdhat e vezëve, mëlçinë dhe mishin. Synoni për jo më shumë se 200 miligramë (mg) kolesterol në ditë.

-Natriumi. Synoni për jo më shumë se 2300 mg natrium në ditë. Ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor mund t’ju sugjerojë të synoni për një sasi më të vogël nëse keni presion të lartë të gjakut.

Përqafimi i një plani të ushqyerjes së shëndetshme është mënyra më e mirë për të mbajtur nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak dhe për të parandaluar komplikimet e diabetit. Dhe nëse keni nevojë për të humbur peshë, ju mund ta përshtatni planin me qëllimet tuaja specifike.

 

You may also like