Derbi i Italisë thyen rekordin e fitimeve, 6.3 milion euro vetëm nga biletat

by admin
Spread the love

Derbi i Italisë mes Interit dhe Juventusit ka përfunduar me fitoren 1-0 të zikaltërve.

Një rezultat që mund të rezultojë vendimtar në luftën për Scudetton, me skuadrën e Inzaghit që fluturon në +4, por ende ka një ndeshje më pak (për të kaluar potencialisht në +7 në renditje vendin e dytë). Edhe me këtë rast, reagimi i tifozëve ishte i nivelit më të lartë: të gjitha biletat në dispozicion u shitën, me 75547 shikues në Meazza.

Të ardhurat zyrtare bruto për ndeshjen arritën në 6,296,245 euro: ky është fitimi i dytë më i lartë në historinë e Serisë A, i dyti vetëm pas ndeshjes – përsëri në San Siro – mes vetë Interit dhe Juventusit, që daton në vitin 2019. Edhe një herë ekipi i futbollit nga Milano iu përgjigj asaj që është një nga përballjet më të përzemërta në kampionatin e futbollit italian.

Inter Juventusit – 5 ndeshjet me më shumë tifozë në stadium

Më poshtë, top 5 takimet vetëm për ndeshjet e Serisë A. Falë rezultatit të Inter-Juventus, tre vendet e para në renditje janë në favor të zikaltërve:

-Inter-Juventus , 6 tetor 2019, San Siro – 6,620,976 euro (75,923 spektatorë)

-Inter-Juventus , 4 shkurt 2024, San Siro – 6,296,245 euro (75,547 spektatorë)

-Inter-Milan , 16 shtator 2023, San Siro – 6,274,951 euro (75,571 spektatorë)

-Milan-Inter , 17 Mars 2019, San Siro – 5,874,716 euro (77,479 spektatorë)

-Inter-Milan , 5 shkurt 2023, San Siro – 5,832,142 euro (75,584 spektatorë)


Top Channel

You may also like