Ç’thonë amerikanët për Maqedoninë? – Shqip

by admin
Spread the love

Ambasadorët e SHBA-së në Shkup dhe Tiranë shprehën shqetësim të fortë për korrupsionin në Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe lanë të kuptohet se Shtetet e Bashkuara do të vendosin sanksione ndaj aktorëve të korruptuar në të dy vendet, në të kaluarën dhe të tashmen.

Ambasadorja amerikane në Shkup, Angela Angeller, njoftoi se Shtetet e Bashkuara kanë dërguar një ekip ekspertësh në Maqedoninë e Veriut për të gjurmuar aktorët e korruptuar të Maqedonisë së Veriut.

“Një ekip sanksionesh nga Uashingtoni është këtu për të hetuar në mënyrë më agresive aktorët e korruptuar të kaluar dhe aktualë dhe të marrë parasysh të gjitha përgjigjet e mundshme. Sektori gjyqësor i Maqedonisë së Veriut ka nevojë për më shumë hetime, ndjekje penale, për të treguar se askush nuk është mbi ligjin”, tha ajo.

“Ndërsa udhëtoj nëpër vend dhe flas me njerëzit e thjeshtë, ata gjithmonë flasin për korrupsionin, kur duhet të vizitojnë një mjek, kur punojnë, kur fëmija i tyre duhet të regjistrohet në shkollë. Sinqerisht, korrupsioni ka çuar në atë që unë besoj se është një fatkeqësi e vërtetë për këtë vend, përkatësisht se një numër i madh i të rinjve nuk duan të qëndrojnë në Maqedoninë e Veriut”, theksoi Angela Angeler.

Zëvendës Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit dhe i dërguari special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pritet të hënën në Shkup ku do të zhvillojë takime me lidershipin politik të Maqedonisë së Veriut. Siç raportojnë mediat e Shkupit, një nga temat kryesore të takimeve që Gabriel Escobar do të ketë në Shkup do të jetë lufta kundër korrupsionit.

Më afër, ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim dërgoi një mesazh të qartë se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të rrisin përpjekjet për të luftuar korrupsionin dhe për t’i kërkuar llogari aktorëve të korruptuar në Shqipëri.

“Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të shtojnë përpjekjet e tyre për të luftuar korrupsionin dhe për të mbajtur përgjegjës aktorët e korruptuar. Pse? Sepse ne duam ta shohim Shqipërinë – mikun dhe aleatin tonë në NATO – të bëhet më e fortë dhe më e pasur. Korrupsioni minon themelet e sigurisë kombëtare të vendit, kufizon dhe deformon investimet dhe minon demokracinë”, theksoi ajo.

SHBA deri më tani ka vendosur sanksione ndaj dy ish-kryeministrave të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, Nikola Gruevski dhe Sali Berisha, duke i konsideruar ata përgjegjës për një sërë “rastesh serioze korrupsioni në vendet e tyre” që “minojnë funksionimin e sundimit të ligjit dhe minojnë paqen dhe stabilitetin në rajonin e Ballkanit Perëndimor”. /tesheshi.com/

 

 

You may also like