COVID në SHBA afër një rekordi – Shqip

by admin
Spread the love

Infeksionet COVID në Shtetet e Bashkuara i janë afruar nivelit të pikut të parë të pandemisë në vitin 2020 dhe po i afrohen rekordeve nga faza e variantit delta, sipas rezultateve të testeve të ujërave të zeza dhe modeleve të parashikuesve, shkruan revista Fortune. Ky është një tregues se ditët e COVID nuk janë aspak të numëruara, megjithëse pandemia zyrtare mund të ketë përfunduar.

Nivelet e viruseve në ujërat e zeza janë vetëm pak prapa niveleve nga kulmi i deltës në fund të vitit 2021, sipas Biobot Analytics, i cili gjurmon të dhëna të tilla për qeverinë e SHBA.

Një parashikim i publikuar këtë javë nga Jay Weiland, një modelues kryesor për COVID, arriti në të njëjtat përfundime. Weiland vlerësoi të enjten se deri në 650,000 amerikanë infektohen çdo ditë, me një në 51 amerikanë aktualisht të infektuar me COVID. Një shtesë prej 7-10 përqind e popullsisë së SHBA-së do të infektohet në një muaj e gjysmë të ardhshëm, parashikoi Weiland.

Përveç infeksioneve, numri i shtrimeve në spital dhe vdekjeve nga COVID vazhdon të rritet, sipas të dhënave më të fundit të disponueshme nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Të shtruarat në spital u rritën me gati nëntë për qind nga 27 gushti deri më 2 shtator, periudha më e fundit për të cilën agjencia federale e shëndetësisë publikoi të dhëna. Dhe numri i vdekjeve u rrit me gati pesë për qind nga 3 në 9 shtator, shkruan Fortune.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) vazhdon të marrë raporte për tendencat shqetësuese të COVID, duke përfshirë një numër në rritje vendesh me infeksione në rritje, shtrime në spital dhe pranime në kujdesin intensiv, tha Maria Van Kerkhove e OBSH-së në një konferencë për shtyp të enjten.

“Vaksinimi, së bashku me diagnozën e hershme dhe aksesin në kujdes, mund të parandalojë sëmundje të rënda dhe vdekje,” tha ajo.

Zyrtarët e OBSH-së u kërkuan atyre që janë në rrezik të lartë të rezultateve të këqija nga virusi, si të moshuarit dhe të dëmtuarit nga imuniteti, që të vaksinohen sa më shpejt që të jetë e mundur, edhe nëse nuk është formula më e fundit XBB, e cila po prezantohet në disa pjesë të botës. Vaksinimi dhe stimulimi me çdo version të disponueshëm “mbetet jashtëzakonisht i rëndësishëm për shpëtimin e jetëve njerëzore tani”, tha OBSH. /tesheshi.com/

 

 

 

 

You may also like