Ç’ndodhte në Gaza ndërsa bota festonte ardhjen e vitit 2024?! – Shqip

by admin
Spread the love

Ndërsa bota festoi Vitin e Ri me fishekzjarre dhe festime, palestinezët në Gaza u larguan për të shpëtuar jetën e tyre dhe kërkuan vende strehimi. Gjatë natës, zona qendrore e Rripit të Gazës u sulmua vazhdimisht..

Deri më tani, shohim se më shumë se 85 për qind e popullsisë është zhvendosur. Shumica e tyre jetojnë në tenda (në Rafah). Ne shohim njerëz që qëndrojnë në radhë me orë të tëra (për ushqim dhe nevoja themelore) në Rafah – qendrat janë shumë të vogla në krahasim me numrin e atyre që kanë nevojë për ndihmë. Sasitë e ushqimit janë minimale – pak oriz, pak bukë. Ka raportime për njerëz që hanë vetëm një vakt në ditë këtu, por ndonjëherë kalojnë një ose dy ditë pa ushqim.

Sipas të dhënave të fundit nga Ministria e Shëndetësisë palestineze, 21,822 palestinezë janë vrarë deri më tani në Gaza në sulmet izraelite, duke përfshirë të paktën 9,000 fëmijë dhe 6,450 gra dhe 56,451 të plagosur. /tesheshi.com/

You may also like