BRUKSEL – BE miraton misionin ushtarak në Detin e Kuq

by admin
Spread the love

BRUKSEL, 8 shkurt /ATSH-DPA/ – Njëzet e shtatë shtetet anëtare të BE-së kanë miratuar planet për të ngritur një mision ushtarak për të mbrojtur transportin tregtar në Detin e Kuq nga sulmet e Houthi, konfirmuan sot diplomatët e bllokut.

Misioni përfshin vendosjen e anijeve luftarake evropiane dhe sistemeve të paralajmërimit të hershëm ajrore për të mbrojtur anijet e ngarkesave në Detin e Kuq, Gjirin e Adenit dhe ujërat përreth.

I quajtur “Operacioni Aspides”, selia operative e misionit është në qytetin grek të Larisës.

Një vendim përfundimtar zyrtar për vendosjen e misionit do të merret gjatë një takimi të ministrave të Jashtëm të BE-së, në Bruksel më 19 shkurt.

Bashkimi Evropian arriti një marrëveshje politike për të nisur misionin muajin e kaluar.

Që nga shpërthimi i luftës Izrael-Hamas, rebelët Houthi të mbështetur nga Irani kanë sulmuar në mënyrë të përsëritur anijet me një lidhje të supozuar izraelite në Detin e Kuq, duke detyruar kompanitë e mëdha të anijeve të shmangin këtë rrugë kryesore tregtare Evropë-Azi përmes Kanalit të Suezit.

Rebelët Houthi thanë se po qëllojnë anijet për të imponuar një armëpushim me Izraelin në Gaza.

Si përgjigje, SHBA-ja, Britania e Madhe dhe aleatët e tjerë perëndimorë nisën sulmet ajrore në disa pozicione të rebelëve Houthi në Jemen, duke përshkallëzuar tensionet tashmë të larta në Lindjen e Mesme dhe duke rritur spektrin e një konflikti më të gjerë rajonal.//a.i/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like