Brenda rezidencës familjare të Osama Bin Laden në Florida – Shqip

by admin
Spread the love

Vila e madhe e familjes me pesë dhoma gjumi me një pishinë pak minuta larg Disney Land ishte në pronësi të Khalil Bin Laden, vëllait të Osama Bin Ladenit.

E ndërtuar në vitin 1928 me një histori interesante, ai e bleu shtëpinë në vitin 1980 për rreth 1.6 milion dollarë përmes kompanisë së tij Desert Bear.

Shtëpia u ndërtua nga William Pratt dhe më parë ishte në pronësi të presidentit të Tupperware.

Osama bin Laden thuhet se qëndroi në pronë dhe fëmijët e tij luanin në kopsht ndërsa vizitonin familjen. Shtëpia ndodhet pranë një liqeni piktoresk në vendndodhjen fantastike Johns Lake në Oakland.

Shtëpia e madhe e bardhë, të cilën Khalil bin Laden e bleu si dhuratë martese për gruan e tij, me sa duket dikur ishte një rezidencë mahnitëse, siç u eksplorua nga Steve Ronin në një video të fundit në YouTube.

Aktualisht e braktisur, shtëpia është jashtëzakonisht e qetë dhe e rrënuar. Në një gjendje madhështie të zbehur, ajo ka një portë me hark të lartë. Në dhomën e madhe të ndenjes me tavane mbresëlënëse me trarë druri dhe dritare të mëdha me hark, ndodhet edhe një oxhak i madh prej guri.

Banjo kryesore është një suitë e madhe me një vaskë masive të ndërtuar në mermer. Nga banjo mund të shihet një pamje të bukur të liqenit përmes dritareve të mëdha.

Ka një shkallë të madhe spirale prej druri dhe një kuzhinë të gjerë me një furrë e dyfishtë.

Khalil Bin Laden, i cili nuk u përfshi kurrë në ngjarjet e 11 shtatorit, la pronën dhe Amerikën me familjen e tij pas sulmeve të 11 shtatorit për arsye sigurie. Pas largimit të familjes, vila mbeti bosh dhe e vandalizuar. Në vitin 2006, ajo iu shit Aleem Hussain. Pasi Hussain u dënua për një mashtrim prej 9 milionë dollarësh me pasuri të paluajtshme, prona u sekuestrua dhe iu shit Johns Lake Investment Group.

Johns Lake Investment Group ia shiti pronën John LeClair, por edhe ai e la pronën. Më pas, në vitin 2014, shtëpia iu shit për dy milionë dollarë Gary dhe Dana English. Çifti shpresonte të përdorte një pjesë të tokës për një kompleks apartamentesh luksoze, por propozimi u refuzua. Anglezët paraqitën për falimentim dhe prona u riposedua dhe iu shit Cornerstone Group Development LLC për 7.7 milion dollarë në 2019. /tesheshi.com/

You may also like