“Bombë bërthamore” në Gaza?! Ja deri ku shkojnë në Izrael… – Shqip

by admin
Spread the love

Benjamin Netanyahu u shfaq në mediat sociale për t’u distancuar nga komentet e një ministri të kabinetit i cili tha se hedhja e një bombe bërthamore në Gaza ishte “një nga mundësitë” dhe se popullsia palestineze mund “të shkojë në Irlandë ose në shkretëtirë”.

 Ministri i Trashëgimisë Kulturore Amichai Eliyahu i partisë Otzma Yehudit u citua nga Times of Israel të ketë thënë në një intervistë me Radio Kol Berama se populli palestinez “mund të shkojë në Irlandë ose në shkretëtirë”, duke shtuar se “përbindëshat në Gaza do të duhet të gjejnë një zgjidhje aty”, për të vijuar se ata që mbajnë flamurin e Palestinës apo Hamasit “nuk duhet të vazhdojnë të jetojnë në faqen e dheut”.

Për më tepër, ai tha se hedhja e një bombe bërthamore në Rripin e Gaza-s “është një nga mundësitë” dhe se ndihma humanitare për popullatën duhet të kufizohet, duke thënë se “ne nuk do t’u jepnim ndihmë humanitare nazistëve. Nuk ka gjë të tillë si civilë të pafajshëm në Gaza”.

 Në Twitter, megjithatë, llogaria e kryeministrit të Izraelit tha, me një cinizëm të pashoq: “Deklaratat e ministrit Amihai Eliyahu nuk bazohen në realitet. Izraeli dhe IDF veprojnë sipas standardeve më të larta të ligjit ndërkombëtar për të shmangur dëmtimin e të pafajshmëve. Do të vazhdojmë ta bëjmë këtë derisa të fitojmë”.

Pak pas orës 11 të mëngjesit sipas Radios së Ushtrisë së Izraelit, Eliyahu tani është pezulluar nga kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu deri në një njoftim të dytë. Kjo lëvizje, komenton Sky News, thuhet se nuk ka asnjë efekt praktik.

Ministrat e qeverisë raportohet se thonë se pezullimi i tij nga mbledhjet e kabinetit nuk ka kuptim. “Kjo është një shaka, gjithsesi nuk ka asnjë mbledhje të kabinetit dhe shumica e punës bëhet në raundet e votimit telefonik,” citohet të ketë thënë një ministër i paidentifikuar nga faqja e lajmeve Ynet.

Mbledhja e kabinetit të planifikuar për sot është anuluar, pa caktuar një datë alternative.

Zhurmë për deklaratat e tij

Eliyahu është pjesë e qeverisë së koalicionit më të gjerë, por ministri i trashëgimisë nuk ulet në kabinetin e sigurisë gjatë kohës së luftës.

Lideri i opozitës Yair Lapid, nga ana e tij, bëri thirrje për shkarkimin e ministrit. “Prania e radikalëve në qeveri na rrezikon ne dhe qëllimet e luftës – humbjen e Hamasit dhe kthimin e të gjithë pengjeve,” shkroi Lapid në X, duke shtuar se Netanyahu “duhet të pushojë [Eliyahun] këtë mëngjes”.

Ministri i Sigurisë Kombëtare Itamar Ben-Gvir, kreu i partisë Otzma Yehudit, së cilës i përket Eliyahu, tha se kishte folur me ministrin, i cili nga ana e tij sqaroi se po fliste “figurativisht”.

Ministri izraelit i Mbrojtjes, Yoav Gallad gjithashtu goditi “X”, duke i quajtur deklaratat e Eliyahut “të pabaza”, duke shtuar se “është një gjë e mirë që këta njerëz nuk janë përgjegjës për sigurinë e Izraelit”. /tesheshi.com/

You may also like