Blinken takohet me ministrat e jashtëm arabë në Jordani

by admin
Spread the love

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken do të takohet me zyrtarë arabë, duke përfshirë disa ministra të jashtëm dhe kryeministrin e përkohshëm të Libanit, në një samit në kryeqytetin e Jordanisë, Aman, për të diskutuar konfliktin në Izrael dhe Gaza.

Ministrat e Jashtëm nga Jordania, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjipti dhe Katari, si dhe Sekretari i Komitetit Ekzekutiv të Organizatës për Çlirimin e Palestinës, do të takohen me Blinken, sipas një deklarate nga ministria e jashtme e Jordanisë.

Të shtunën në mëngjes, Blinken u takua me kryeministrin e përkohshëm libanez Najib Mikati për të diskutuar tensionet disajavore midis grupit paraushtarak libanez të mbështetur nga Irani Hezbollah dhe Izraelit në kufirin izraelito-libanez, sipas zëdhënësit të Departamentit të Shtetit të SHBA, Matthew Miller.

Ministria e Jashtme jordaneze tha se samiti do të përqendrohet në përfundimin e luftës dhe adresimin e “katastrofës humanitare që ajo ka shkaktuar”.

Blinken është takuar gjithashtu me kryeministrin dhe ministrin e Punëve të Jashtme të Katarit, Mohammed bin Abdulrahman Al Thani. Asnjëri nuk foli gjatë një mundësie të shkurtër fotografike në fillim të takimit të tyre.

Katari ka shërbyer si një negociator kyç në diskutimet me Hamasin në mes të konfliktit në Izrael dhe Gaza. Shtetet e Bashkuara e kanë vlerësuar Katarin për ndihmën e tyre në sigurimin e lirimit të katër pengjeve të mbajtura nga grupi, si dhe për hapjen e pjesshme të portës së Rafahut midis Gazës dhe Egjiptit.


Top Channel

You may also like