“Bërtisja por nuk më dëgjonte njeri”, të shpëtuarit tregojnë tmerrin nën rrënoja

by admin
Spread the love

“Mendova se nuk do t’ia dilja të qëndroja gjallë”, kujton Mehmet Çiçek.

Çiçek, 68 vjeç, mbeti i bllokuar në rrënoja për 14 orë rresht kur tërmeti goditi shtëpinë e tij në provincën jugore turke të Hatay në orët e vona të së hënës.

I mbijetuari i tërmetit tregoi se hapësira midis dollapit të tij dhe shtratit e ndihmoi atë t’i mbijetonte dridhjeve të tmerrshme. Pikërisht kur ndjeu dridhjen, u hodh nga shtrati dhe u ul pranë garderobës. Ai u shpëtoi lëkundjeve pasi ndërtesa e banimit që jetonte me gruan e tij u shemb në distriktin qendror të Hatay, Antakya.

U deshën vetëm disa sekonda që ndërtesa e tyre të shembet plotësisht. “Isha duke fjetur pranë gruas sime kur filloi tërmeti. I thashë të hidhej në anën tjetër, në hapësirën ngjitur me shtratin, por ajo me sa duket mbeti në shtrat”, tha ai ndërsa tregon se nuk e di se çfarë ka ndodhur me të.

“Unë mund të lëvizja vetëm këmbët kur isha i bllokuar nën rrënoja. Është vërtet një mrekulli”, kujton ai. Çiçek mezi lëvizi duart kur pa “një dritë” dhe u përpoq të linte vend për veten në rrënoja. “Po bërtisja por askush nuk më dëgjoi. Më pas dëgjova britma. Më vonë, dy vajza të reja u ngjitën mbi rrënoja. Më dëgjuan dhe më pyetën se ku isha. U përpoqa t’u shpjegoja se ku isha”, tha ai, duke shtuar se ato rrëshqitën një shishe uji në hapësirën e ngushtë ku ai ishte bllokuar.

“Ata më thanë se do të informonin Autoritetin e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave. Por ata u larguan dhe nuk u kthyen.” Për një kohë të gjatë askush nuk erdhi. Çiçek kujtoi reshjet e shiut që derdheshin mbi mbeturinat mes temperaturave të ngrira. “Gjeta një jastëk dhe mbylla vrimën që hapa për të mbrojtur veten. I lëvizja gjithmonë gishtat që të mos ngrija deri në vdekje. Mendova se nuk do të dilja kurrë i gjallë. Më në fund, ekuipazhi i shpëtimit mbërriti dhe më shpëtoi, faleminderit Zotit”, tregoi ai.

Ahmet Tamer është një tjetër i mbijetuar nga Hataj. Tani duke u trajtuar për plagët e tij në një spital në provincën qendrore të Aksaray, Tamer kujtoi se si i kishte ndërprerë gjumin tërmeti dhe si doli me shpejtësi nga shtëpia e tij. Ai ishte gati të arrinte në rrugë kur muri i tij i kopshtit u shemb.

Ai ka pësuar fraktura në bel dhe krahë. “Askush nuk mund të ndihmonte të tjerët”, kujton ai pasojat e tërmetit të parë. “Askush nuk mund të ngrihej në këmbë dhe askush nuk mund të më ndihmonte mua apo të tjerët deri rreth orës 8 të mëngjesit (në mëngjes),” tregoi ai. Fqinjët e tij më në fund arritën tek ai dhe u larguan nga muri. Ai tha se shtëpia trekatëshe e fqinjit të tij u shemb tërësisht.

Raşit Dürmen thotë se ra nga shtrati për shkak të tërmetit që e zuri në gjumë si shumë të tjerë. Babai i binjakëve kujton se ka kapur vajzën e tij 13-vjeçare, ndërsa gruaja e tij kapi binjakun e saj. “Unë isha i bllokuar nën rrënoja me vajzën time, por nuk ishim pranë njëri-tjetrit. Ne po bërtisnim. Ne u përpoqëm të arrinim njëri-tjetrin, por nuk mundëm. Na ranë blloqe betoni”, tha ai. Fqinjët dëgjuan britmat e tyre për ndihmë dhe i nxorën të sigurt. Dürmen tani po trajtohet për fraktura në këmbë, ndërsa familja e tij po shërohet nga lëndimet.


Top Channel

You may also like