BERLIN – “Rosneft” e Rusisë kundërshton shpronësimin e rafinerisë gjermane

by admin
Spread the love

BERLIN, 8 shkurt /ATSH-DPA/ – Filiali gjerman i kompanisë shtetërore ruse të naftës “Rosneft” ka planifikuar të luftojë në gjykatë për t’i hequr kompanisë pronësinë e një rafinerie nafte në Gjermaninë lindore.

Qeveria e koalicionit gjerman është ende duke peshuar se çfarë të bëjë me rafinerinë PCK në qytetin Schwedt, i cili shtrihet përgjatë kufirit polak.

Sipas saj, 54% e aksioneve të pronësisë së “Rosneft” në rafineri ka qenë nën kujdestarinë e qeverisë gjermane që nga viti 2022.

Kremlini u zotua të shterojë të gjitha mjetet ligjore për të luftuar masën.

“Kjo nuk është asgjë tjetër veç shpronësimi i pronës së huaj, të gjitha këto janë hapa që ka të ngjarë të minojnë themelet ekonomike dhe ligjore të shteteve evropiane”, tha dje zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, sipas agjencisë së lajmeve “Interfax”.

Peskov konfirmoi se çdo veprim i tillë do të minonte investimet e ardhshme në Gjermani.

Kompania juridike e Berlinit “Malmendier Legal”, e cila përfaqëson “Rosneft”, gjithashtu njoftoi se do të luftojë çdo përpjekje për të shpronësuar aksionet e pronësisë së “Rosneft” në rafineri në gjykatë.

Qeveria gjermane mori kontrollin e rafinerisë nga “Rosneft Deutschland” me qëllimin për të mbajtur rafinerinë në funksion, pavarësisht pushtimit ushtarak në shkallë të plotë të Rusisë në Ukrainë dhe sanksioneve të rënda të Bashkimit Evropian ndaj Rusisë.

Fabrika për dekada rafinoi naftë bruto ruse të importuar për klientët në të gjithë Gjermaninë verilindore.

Por, që nga pushtimi, Gjermania ka kërkuar të kalojë fabrikën në rafinimin e naftës së importuar të dërguar nga diku tjetër.

Afati i marrëveshjes aktuale të administratorit është caktuar të përfundojë më 10 mars, megjithëse mund të zgjatet.

Ndryshimet në Aktin e Sigurisë së Energjisë të Gjermanisë në vitin 2023 mund ta bëjnë më të lehtë kapjen e aksioneve nga “Rosneft” dhe kompania polake “Orlen” thuhet se ka shprehur interes për të blerë aksione në rafineri.

Megjithatë, ka gjithashtu shqetësime se shpronësimi i aksioneve mund të rrezikojë furnizimin aktual të rafinerisë me naftë nga Kazakistani, i cili transportohet përmes tubacionit rus “Druzhba”.

Sipas burimeve, zëvendëskancelari Robert Habeck ka planifikuar të diskutojë furnizimet e naftës për rafinerinë gjatë një udhëtimi të ardhshëm në Poloni.//a.i/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like