BERLIN – OKB: Lufta në Ukrainë ka shkaktuar valën më të madhe të refugjatëve që nga LIIB

by admin
Spread the love

BERLIN, 8 janar /ATSH-DPA/ – Pushtimi rus i Ukrainës ka shkaktuar valën më të madhe të refugjatëve që nga Lufta e Dytë Botërore, tha sot organi i OKB-së për refugjatët.

”Më shumë se 7,9 milionë njerëz janë larguar nga vendi dhe 5,9 milionë të tjerë janë të zhvendosur brenda vendit”, tha përfaqësuesja e UNHCR-së në Gjermani, Katharina Lumpp.

Shifra totale prej gati 14 milionësh përfaqëson më shumë se një të tretën e popullsisë së përgjithshme të vendit prej rreth 41 milionë banorësh.

Lump tha se kontributi i Gjermanisë prej më shumë se 500 milionë dollarë për mbështetjen e refugjatëve ishte i dyti, pas SHBA.

“Me këto para’ ne jemi në gjendje t’i ndihmojmë refugjatët me siguri dhe mbrojtje dhe t’i mbështesim ata në shumë mënyra”, tha ajo./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Artikulli paraprakSerbët protestë në veri: Vuçiç tradhtarë

You may also like