BERLIN – Merkel: U përpoqa që Ukraina të bisedonte me Rusinë para se të largohesha por nuk ia dola dot

by admin
Spread the love

MERKEL, 24 nëntor /ATSH-DPA/ – Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel theksoi se ajo u përpoq të krijonte një format evropian për bisedimet ku të përfshiheshin presidenti francez Emmanuel Macron dhe presidenti rus Vladimir Putin në mënyrë që të arrihej një zgjidhje për ngritjen e tensioneve në Ukrainë përpara se ajo të largohet nga detyra.

Duke folur për revistën Der Spiegel në komentet e lëshuara të enjten, Merkel tha se ajo u përpoq të krijonte formatin në verën e vitit 2021, në vjeshtë”.

Merkel kishte treguar prej kohësh se do të largohej nga posti pas zgjedhjeve të shtatorit në Gjermani. Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, pak më shumë se dy muaj më vonë.

Në gusht të vitit të kaluar, Merkel udhëtoi në Moskë për vizitën e saj të fundit zyrtare në kryeqytetin rus. Duke përshkruar takimin, ajo tha për Der Spiegel: “Ndjenja ishte plotësisht e qartë. Për Putinin ka rëndësi vetëm pushteti”.

Merkel ka qenë një forcë shtytëse pas Formatit të Normandisë, i krijuar në mesin e vitit 2014 midis Gjermanisë, Francës, Rusisë dhe Ukrainës pas aneksimit të Krimesë nga Rusia dhe inkursionit të saj në Ukrainën lindore në shkurt të atij viti.

Marrëveshjet e Minskut pasuan në fund të 2014 dhe në fillim të 2015, por nuk u zbatuan kurrë plotësisht. /os/

The post BERLIN – Merkel: U përpoqa që Ukraina të bisedonte me Rusinë para se të largohesha por nuk ia dola dot appeared first on Agjencia Telegrafike Shqiptare.

You may also like