Anglia konfirmon ndeshjet e fundit para Euro 2024

by admin
Spread the love

Anglia ka njoftuar se do të përballet me Bosnje dhe Hercegovinën dhe Islandën në një dy miqësore si pjesë e përgatitjeve të tyre përfundimtare për Euro 2024.

“Tre Luanët” do të presin dy ndeshje në qershor përpara se të fluturojnë në Gjermani për finalet e turneut dhe kanë konfirmuar kundërshtimin e tyre.

Bosnja dhe Hercegovina janë e para në St James’ Park të hënën më 3 qershor në takimin e parë mes dy kombeve, ndërsa kjo do të jetë ndeshja e parë e Anglisë në shtëpinë e Newcastle United që nga marsi 2005.

Skuadra e Gareth Southgate do të kthehet më pas në Wembley të premten më 7 qershor për të pritur Islandën në miqësoren e fundit para Euro 2024.

Duke folur për faqen e internetit të England Football, Southgate foli për kënaqësinë e tij që “Tre Luanët” u kthyen për të luajtur futboll në Newcastle, raporton 90min.com.

“Ne me të vërtetë presim me padurim ta kthejmë ekipin në verilindje dhe në një qytet që është sinonim i futbollit në këtë vend”, tha ai.

“Ne do ta ndjekim këtë me një rast tjetër të veçantë në Wembley duke u dhënë mundësinë tifozëve tanë të na japin një largim përfundimtar përpara se të nisemi për në Gjermani për një verë tjetër emocionuese. Të dy kundërshtarët në qershor janë të sigurt që do të ofrojnë konkurrencë të fortë dhe do të luajnë një rol të rëndësishëm në përgatitjet për turneun”.

Si Bosnja dhe Hercegovina ashtu edhe Islanda shpresojnë t’i bashkohen Anglisë në finalet e kësaj vere, por do të duhet të sigurojnë vendin e tyre përmes play-off-it në mars.

Anglia do të nisë fushatën e saj në Euro 2024 kundër Serbisë në Gelsenkirchen të dielën më 16 qershor. Më pas ata do të përballen me Danimarkën në Frankfurt të enjten më 20 qershor dhe do të mbyllin fazën e grupeve në Këln kundër Sllovenisë të martën më 25 qershor.

“Tre Luanët” kthehen në aksion në mars me një palë miqësore në Wembley kundër Brazilit dhe Belgjikës.

You may also like