Agrumet janë veçanërisht të mira për diabetikët

by admin
Spread the love
Healthy food, diet, nutrition, nature concept. Citrus fruits vitamin background. Orange, grapefruit, tangerine, lime, lemon with leaves on a grunge black table
Dr.Alket Koroshi

Agrumet, si portokalli dhe grejpfruti, janë një zgjedhje e mirë për njerëzit me diabet. Jo vetëm që agrumet kanë një indeks të ulët glicemik (GI) – një masë kjo  që përcakton se sa ngadalë ose shpejt një ushqim rrit nivelet e sheqerit në gjak – por ato janë gjithashtu të mbushura me lëndë ushqyese që mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit dhe të mbështesin kontrollin e shëndetshëm të glicemisë.

Portokallet kanë një GI prej 43, i cili konsiderohet i ulët. Kjo do të thotë që portokallet do të kenë më pak ndikim në sheqerin në gjak në krahasim me frutat me GI të lartë, si shalqiri.

Hulumtimet e vjetra sugjerojnë se konsumimi i rregullt i frutave me GI të ulët mund të ndihmojë njerëzit me diabet të ulin rrezikun e HbA1c, presionit të gjakut dhe sëmundjeve të zemrës.

Agrumet janë gjithashtu të larta në përbërje antioksiduese bimore, duke përfshirë naringenin, një lloj polifenoli që ka veti të fuqishme anti-diabetike.

Artikulli MëparshëmRezultate tronditëse, mbrojtësit e konsumatorëve: Kujdes blerjet në AliExpress, Shein janë të rrezikshme
Artikulli TjetërA e dini se Tokëzimi është shërues?

You may also like