A e dini se 100 mjekë izraelitë kërkuan bombardimin e spitaleve në Gaza? – Shqip

by admin
Spread the love

Gati 100 mjekë izraelitë nënshkruan një letër të hapur në nëntor të vitit të kaluar duke i bërë thirrje ushtrisë të bombardonte spitalet në Gaza, duke thënë se ato ishin “infrastrukturë e përdorur nga Hamasi”, raportuan mediat izraelite në atë kohë.

Letra, e shkruar në hebraisht, thoshte: “Organizatat terroriste përdorin spitalet si selinë e tyre.”

“Populli i Gazës e pa të nevojshme t’i kthente spitalet në fole terroriste për të shfrytëzuar moralin perëndimor, ata sollën shkatërrimin e tyre; terrorizmi duhet eliminuar kudo. Sulmi ndaj shtabit të terroristëve është e drejtë dhe detyrë e ushtrisë izraelite.”

Ghassan Abu Sitta, një kirurg britaniko-palestinez me qendër aktualisht në Gaza, e kritikoi letrën në platformën e mediave sociale X.

“100 mjekë izraelitë nënshkruan një letër ku bënin thirrje për shkatërrimin e të gjitha spitaleve në Gaza. Njerëz të mrekullueshëm me një qëndrim të shkëlqyer kolegjial. Ata duhet të kenë bërë të njëjtin betim të Hipokratit si Harold Shipman”, shkroi Sitta, duke iu referuar mjekut anglez dhe vrasësit serial, i cili u dënua me burgim të përjetshëm në vitin 2000.

“Mjekët izraelitë që nënshkruan letrën që promovonte bombardimin e spitaleve me pacientë brenda, kryen tradhti ndaj profesionit të tyre fisnik dhe mbajnë përgjegjësi“, tha një grup mjekësh në Gaza.

Mjekët që kanë punuar për katër javë për të shpëtuar sa më shumë jetë të jetë e mundur nga “rrethimi total” i Gazës nga Izraeli, edhe pse sistemi shëndetësor shembet rreth tyre, iu përgjigjën të hënën një deklarate të një grupi mjekësh izraelitë që thirrën gjatë fundjavës mbi bombardimin e një spitali në territorin e rrethuar.

Në njoftimin e mjekëve, të udhëhequr nga dr. Marwan Shafiq al-Hamom, drejtor i spitalit Muhammad Yusuf Al-Najjar, citohet të ketë thënë: “Ne si mjekë jemi ambasadorë të paqes. Ne shpëtojmë jetë.”

Mjekët i bënë thirrje Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe grupeve të të drejtave të njeriut që punojnë në fushën e kujdesit shëndetësor për të ndihmuar që nënshkruesit e letrës të jenë përgjegjës.

Zëri Çifut për Paqe (JVP), i cili ka udhëhequr protestat kundër bombardimeve të Izraelit në Gaza dhe ka bërë thirrje prej kohësh për t’i dhënë fund politikës së aparteidit të vendit në territoret e pushtuara palestineze, tha se mjekët që nënshkruan letrën kishin “neglizhuar detyrat e tyre” në mbrojtje të jetës së njeriut.

“Ne duam të ndërtojmë një botë që ruan shenjtërinë e jetës – njëlloj, për të gjithë – jo një botë që promovon shfarosjen e palestinezëve,” tha JVP. “Dhe ne nuk do të ndalojmë së luftuari derisa të ketë drejtësi, për palestinezët dhe për të gjithë njerëzit.” /tesheshi.com/

 

 

You may also like