15 Gjëra që ishin Normale për Prindërit Tanë, por Ne na Duken të Tepërta

by admin
Spread the love
©shutterstock,©depositphotos.com

Vazhdimësia e brezave është një lidhje e rëndësishme midis së kaluarës dhe së tashmes.

Gjyshet dhe nënat tona, të udhëhequra vetëm nga qëllime të mira, donin të thjeshtonin jetën tonë dhe ndanë me ne disa nga truket e tyre të përditshme.

Është gjë e mirë të këshillosh dhe të ndihmosh, por jeta e përditshme ka ndryshuar aq shumë nga dekadat e kaluara, saqë disa zakone të asaj kohe janë vjetëruar natyrshëm dhe tani perceptohen krejtësisht ndryshe.

Ne u përpoqëm të rikujtonim metodat e përditshme të brezit të vjetër, të cilat konsideroheshin të dobishme dhe korrekte atëherë, kur sot nuk mund t’i quajmë asgjë tjetër përveç se të dyshimta ose të dëmshme.

Holloni mbetjet e detergjentit për larjen e enëve, sapunit, shampons me ujë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Për raste urgjente, kjo metodë është e mirë, por nuk duhet ta merrni si zakon. Kimikatet shtëpiake, që ndërveprojnë me ujin e fortë të rubinetit, humbasin vetitë e tyre të dobishme të pastrimit dhe shkumojnë më keq. Kjo e bën shumë më të vështirë heqjen e papastërtive nga sipërfaqja e trupit dhe sendeve.

Dyqani “për çdo zjarrfikës” në ballkon

©pexels

Ruajtja e gjërave të vjetra, pajisjeve të prishura, mobiljeve dhe kutive të panevojshme në ballkon është një zakon i rrënjosur thellë që nuk mbart asgjë përveç rrëmujës dhe pluhurit.

Ju nuk duhet ta ktheni zonën e ballkonit në një magazinë të senve të ruajtura, sepse për gjëra të vogla shtesë mund të krijoni një sistem të veçantë ruajtjeje në formën e rafteve, ose një dollapi të mbyllur dhe të përdorni pjesën tjetër të hapësirës së dobishme për qëllime të tjera.

Lani dyshemenë me duar

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Dikur besohej se asgjë përveç duarve, një kovë shtëpiake dhe një cope e mirë do të lante siç duhet dyshemenë në shtëpinë tuaj. Por në fakt, kjo lloj ngarkese është e dëmshme për shpinë dhe sistemin muskuloskeletal në përgjithësi.

Sot ka një mori pajisjesh për pastrimin e plotë të dyshemeve. Në raste ekstreme, gjithmonë mund të ecni me një leckë të lagur në cepat e dhomave, por është akoma më mirë të lani të gjithë apartamentin me një leckë ose një fshesë me korrent. Koha e kursyer mund t’i kushtohet familjes ose hobit tuaj.

Blerja e gjërave për fëmijët që po rriten

© Depositphotos.com

Shpesh, në ndjekje të ekonomisë, prindërit lënë pas dore komoditetin e fëmijëve të tyre. Çfarë gëzimi ka nga një shëtitje, nëse kapelja rrëshqet, xhaketa e rëndë e bën të vështirë lëvizjen, dhe këmbët lëvizin nëpër çizme. Përveç kësaj, me moshën, kjo mund të ndikojë në vetëvlerësimin e fëmijës, sepse rrobat shumë të mëdha duken të gjera dhe qesharake.

Një rrezik tjetër: fëmijët mund të “anashkalojnë” në mënyrë dramatike edhe gjërat me një diferencë. Duke blerë me zell bluzet dhe pantallonat këtë sezon, në sezonin tjetër mund të befasohet kur zbulon se rrobat janë bërë të vogla ose kanë humbur pamjen e tyre origjinale – për shembull, janë dëmtuar.

Rregulloni shtratin tuaj menjëherë pas zgjimit

Ne jemi mësuar që nga fëmijëria për të rregulluar shtratin menjëherë pas gjumit. Por shkencëtarët argumentojnë se ky zakon mund të çojë në probleme shëndetësore. Pas kontaktit të gjatë me një trup të lagur dhe të djersitur, shtrati është një terren ideal për shumimin e pluhurit. Ne vetë krijojmë për ta të gjitha kushtet për jetën, kur mbulojmë çarçafin me një batanije të rëndë, dhe gjithashtu një batanije tjetër sipër.

Për të shmangur pasoja të tilla, bëjeni zakon që pasi të zgjoheni të hidhni bataninë mënjanë dhe të ajrosni dhomën. Mund ta rregulloni shtratin tuaj pak më vonë, por ndërkohë, bëni rutinën tuaj të mëngjesit, si dush ose pini një filxhan kafe.

Fshini enët e lara me një peshqir të thatë

Kjo metodë ka disa disavantazhe të konsiderueshme. Peshqiri lë shenja dhe mikrobe në enë, dhe njollat janë të garantuara. Në këtë mënyrë shpenzohet edhe shumë kohë gjithashtu.

Ndër të tjera, rekomandohet të ndryshoni çdo ditë peshqirin e kuzhinës. Kur ripërdoret dhe thahet në mënyrë të pamjaftueshme, pëlhura do të lëshojë një erë të pakëndshme lagështie dhe mund të shkaktojë helmim nga ushqimi.

Shkrirja e ushqimit në banak ose lavaman

Një situatë e njohur për shumë njerëz: merrni mish ose peshk të ngrirë në mëngjes, lëreni të shkrihet në temperaturën e dhomës dhe shkoni në biznesin tuaj ose në punë. Është jashtëzakonisht e padëshirueshme për ta bërë këtë: në ngrohtësi, mikrobet fillojnë të shumohen me një shpejtësi të lartë dhe pluhuri vendoset në produkte.

Do të ishte më korrekte dhe më e sigurt t’i lini në një qese plastike në raftin më të ulët të frigoriferit. Edhe pse metoda nuk është më e shpejta, ushqimi do të ruajë të gjithë shijen e tij.

Lani dërrasen e prerjes me detergjent enësh.

© Depositphotos.com

Është e rëndësishme dhe e nevojshme të lani dërrasën e prerjes me kimikate shtëpiake, por ekziston një paralajmërim: detergjentët nuk depërtojnë mjaft thellë në sipërfaqen e saj, e cila është arsyeja pse bakteret vendosen në gërvishtje dhe çarje, grumbullohen dhe pastaj futen në ushqim. Rekomandohet që të dezinfektoni rregullisht dërrasën tuaj të prerjes dhe soda e zakonshme e bukës, peroksidi i hidrogjenit ose uthulla mund të ju ndihmojë.

Shkarkoni tualetin me sediljen e tualetit të hapur

Pas shpëlarjes së ujit në tualet, bakteret e dëmshme mbeten në të gjitha sipërfaqet e afërta të banjës. Ata mund të vendosen në pllaka, letër higjienike, peshqirë, furça dhëmbësh dhe gjëra të tjera. Sipas studimeve, një presion i fortë i ujit ngre mikropjesëza uji dhe mikrobe patogjene.

Gjithmonë përpiquni të ulni sediljen e tualetit para se të shtypni butonin e kullimit. Dhe gjithashtu mbani produktet e kujdesit personal larg kësaj zone.

Fshini dyshemenë me një fshesë të thatë

© Daria Chichkareva / Shutterstock , © Depositphotos.com

Heqja e mbeturinave të vogla me një fshesë të thatë – pse jo, në të gjithë banesën është e pakuptimtë dhe madje e rrezikshme për shëndetin. Kjo metodë ngre vetëm pluhurin në ajër, i cili, nga ana tjetër, vendoset në mobilje, ushqim, lëkurën tuaj dhe organet e frymëmarrjes. Disa njerëz preferojnë të lagin fshesën përpara se ta përdorin, por në fakt, një ndihmës i tillë i lagësht është i dobishëm, sepse vetëm lyen papastërtitë në dysheme.

Pritini tubin e pastës së dhëmbëve

© dillans / Pikabu

Ky zakon drejtohet kryesisht nga qëllimi i kursimit. Por ndonjëherë, në ndjekje të tepruar të kursimit, pala estetike harrohet padrejtësisht. Një tub i prerë i pastës së dhëmbëve i shtrirë në lavaman jo vetëm që duket joestetik por dhe dëshpërues. Përveç kësaj, paketimi i dëmtuar në një mjedis të lagësht banjo është një terren shumëzimi për mikrobet.

Sot dyqanet ofrojnë pajisje të lira dhe të lezetshme për shtrydhjen e mbetjeve të pastës së dhëmbëve që do të përshtaten në mënyrë harmonike në çdo ambient.

Vendosni disa gatime të përziera në një pjatë

© Depositphotos.com

Vendosja e disa gatimeve në të njëjtën kohë në një pjatë është një shenjë e shijes së keqe. Një shumëllojshmëri produktesh të ndryshme jo vetëm që duket jo estetike, por gjithashtu përfshin edhe ngrënie të mundshme.

Pengjet e këtij zakoni shpesh nuk mund të konsumojnë tërë pjatën dhe të dërgojnë mbetjet në koshin e plehrave, e cila gjithashtu nuk është mjaft e mirë, dhe në një festë është përgjithësisht e pahijshme.

Shpëlani makaronat

© Depositphotos.com

Nëse shërbeni makarona të nxehta me salcë, në asnjë rast nuk duhet t’i shpëlani ato – ju vetëm duhet të kulloni ujin. Po të hidhni pak niseshte ndihmon salcën të ngjitet dhe të thithet. Ju mund të shpëlani makaronat që do të përdoren të ftohta, për shembull në sallata. Dhe gjithashtu ato petë, të cilat skuqen më tej në një tigan.

Hekurosja e rrobave

© Ivan Marjanovic / Shutterstock

Hekurosja është një aktivitet i mërzitshëm që pak njerëz e shijojnë. Prandaj, rinia moderne shpesh preferon avullore ose tharëse. Ju gjithashtu thjesht mund të lini rroba të nderura mirë që të thahen në këmbë, ose të zgjidhni lloje veshje të bëra nga pëlhura që nuk rrudhosen.

Qëroni perimet me thikë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Qërimi i perimeve me thikë është një punë e gjatë dhe e përpiktë. Është shumë më e përshtatshme dhe më e sigurt për ta bërë këtë me një pastrues perimesh. Rinia moderne më së shpeshti ka të paktën njërën prej tyre në kuzhinë, apo edhe disa. Por, shumë njerëz të moshuar ende preferojnë mënyrën e modës së vjetër.

You may also like