Zelenski: Rusia është shkaktari i tensioneve në Ballkan

by admin
Spread the love

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se arkitektura aktuale e sigurisë në Evropë ka dështuar dhe se shkaku i Rusisë ka tensione në Ballkan dhe rajone të tjera të Evropës

Zyrtarë amerikanë kanë bërë të ditur se Rusia është duke fabrikuar prova për sulmin me raketa në burgun ukrainas, në të cilin mbetën të vdekur së paku 53 persona.

Presidenti ukrainas, Zelensky, ka komentuar për tensionet politike në Ballkan, Tajvan dhe Kaukaz, duke thënë se arkitektura aktuale e sigurisë ka dështuar.

Ai ka deklaruar se Rusisë i është lejuar që të shpëtonte për agresionin e saj të vitit 2014, përfshirë aneksimin e Krimesë dhe rrëzimin e aeroplanit të Malajzisë.

Sipas tij, Rusia ka shmangur përgjegjësinë për veprimet, ka ruajtur lidhjet e biznesit dhe politikën me botën dhe se tani shumë njerëz besojnë se marrëdhëniet globale mund të kenë sukses.

Presidenti ukrainas ka insistuar se misioni i popullit të Ukrainës është i rëndësishëm për lirinë e krejt botës. Ndërkaq në një fjalim, Zelensky u ka kërkuar studentëve australianë që të qëndrojnë në anën e Ukrainës në luftën e informacionit me Rusinë.

Rruga Press

Lexo lajme interesante

You may also like