Trump fshehu pagesat për hotelin e tij në Uashington – Shqip

by admin
Spread the love

Kompanitë e ish-presidentit amerikan Donald Trump janë përpjekur të fshehin pagesat shumëmilionëshe nga qeveritë e huaja për hotelin e tij në qendër të Uashingtonit, përfundoi komiteti i mbikëqyrjes dhe reformës i Dhomës.

Komiteti i mbikëqyrjes dhe reformës i kontrolluar nga demokratët vuri në dukje se librat e biznesit të hotelit tregojnë pyetje “shqetësuese” në lidhje me hotelin Trump International, të vendosur në një ndërtesë historike të marrë me qira nga Organizata Trump nga qeveria federale.

Hoteli ishte një vend i njohur për mbledhjen e mbështetësve të Trump dhe zyrtarëve të huaj gjatë mandatit tw tij presidencial.

Konflikti i mundshëm i interesit

Sipas këtij komiteti, Trump raportoi se hoteli fitoi më shumë se 150 milion dollarë ndërsa ishte president, por në fakt ai humbi më shumë se 70 milion dollarë.

Bordi zbuloi se hoteli kishte marrë më shumë se 3.7 milion dollarë nga qeveritë e huaja, të cilat mund të paguajnë për afro 7.400 netë hoteli, potencialisht një konflikt interesi.

Kushtetuta amerikane i ndalon presidentët të marrin para ose “kompensim” nga shtetet e tjera.

Komiteti gjithashtu pretendon se Trump transferoi miliona dollarë në kompani të ndryshme, duke e ndërlikuar kështu punën e Administratës së Shërbimit të Përgjithshëm, e cila duhet të zbatojë rregulloret sipas të cilave Trump nuk mund të ketë të drejtë në fitime nga hotelet. /tesheshi.com/

Lexo lajme interesante

You may also like