Tre të vdekur nga përplasja e ballonit me linjat elektrike prej erërave të forta (video-foto)

by admin
Spread the love

Në pamje dramatike të publikuara sot shiheshin momentet kur një ballon me ajër të nxehtë përfshihet nga flakët kur përplaset me linjat e tensionit të lartë.

Tre njerëz humbën jetën në incidentin e djeshëm pranë fshatit Asureti, në lindje të Gjeorgjisë.

Pamjet tregojnë flakët që shkatërrojnë fillimisht ballonin dhe më pas djegin dhe koshin ku qëndrojnë njerëzit.

Era relativisht e fortë që frynte në zonë krijoi probleme që në fillim me fluturimin e ballonit, i cili lëkundej nga një anë te tjetra dhe nganjëherë prekte tokën e fushës.

Mjeti nuk arrin të fitojë lartësi dhe përplaset me linjat elektrike, pranë fshatit rreth 30 km larg kryeqytetit Tbilisi.

Një pjesë e ballonit bie duke u djegur përtokë, ndërsa pjesa tjetër mbete e varur në telat e tensionit të lartë.

Mediat përmendnin si një prej viktimave kameramani e rrjetit Imedi TV, Misha Bidzinashvili.

Në bord ishin gjithashtu piloti me eksperiencë Revaz Uturgauri, drejtues i federatës gjeorgjiane të aeronautikës, si dhe piloti polak Krzysztof Zapart që raportohet se ka vdekur në incident./Metro.co.uk/