Tjetër tërheqje izraelite nga Gaza – Shqip

by admin
Spread the love

Ushtria izraelite ka njoftuar se do të tërheqë pesë brigada luftarake që marrin pjesë në pushtimin tokësor të Rripit të Gazës.

Sipas The Times of Israel, tre brigadat stërvitore, përveç brigadave rezervë 551 dhe 14, do të tërhiqen “në përputhje me vlerësimin e situatës dhe zhvillimin e luftimeve”.

Brigadat e ngarkuara me trajnimin e ushtarëve do të kthehen në Gaza për të kryer aktivitetet e tyre normale, ndërsa rezervistët do të lirohen për të ndihmuar në rindërtimin e ekonomisë izraelite, tha e përditshmja.

Më 21 dhjetor, ushtria tërhoqi Brigadat Golani nga Rripi i Gazës pas humbjeve të mëdha në territorin palestinez. Sipas shifrave ushtarake, të paktën 506 ushtarë kanë vdekur që nga 7 tetori në Gaza.

Izraeli ka sulmuar Rripin e Gazës nga ajri dhe në tokë që nga sulmi i 7 tetorit nga Hamasi, duke vrarë të paktën 21,822 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, dhe duke plagosur 56,451 njerëz, sipas autoriteteve shëndetësore në enklavë.

Sulmi izraelit e ka lënë Gazën në gërmadha, me 60 për qind të infrastrukturës së enklavës të dëmtuar ose shkatërruar, dhe gati dy milionë banorë të zhvendosur për shkak të mungesës së ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve. /tesheshi.com/

You may also like