SHBA dënon djegien e Kur’anit – Shqip

by admin
Spread the love

Departamenti Amerikan i Shtetit e përshkroi djegien e djeshme të një kopje të Kur’anit, e cila u krye nga Salwan Momika, me origjinë nga Iraku, para një xhamie në Stokholm nën mbrojtjen e policisë, si “mosrespektuese dhe të dhimbshme”.

I pyetur për incidentin, Vedant Patel, zëvendës zëdhënës i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, u përgjigj: “Ne kemi thënë vazhdimisht se djegia e teksteve fetare është mungesë respekti dhe e dhimbshme, dhe ajo që mund të jetë e ligjshme nuk është domosdoshmërisht e përshtatshme.”

Ai shtoi se qeveria suedeze dhe policia lokale mund të bëjnë më shumë komente për këtë incident.

Fyerja e Islamit

Patel theksoi se ata vazhdojnë të inkurajojnë Hungarinë dhe Turqinë që të ratifikojnë pa vonesë protokollin e anëtarësimit për pranimin e Suedisë në NATO.

Shtetasi irakian Salwan Momika dogji një kopje të librit të shenjtë mysliman të Kur’anit përpara një xhamie në kryeqytetin suedez të mërkurën.

Ngjarja ka ndodhur para xhamisë në Medborgarplatsen, ku Momika fillimisht e ka hedhur në tokë Kur’anin dhe më pas e ka djegur me fjalë fyese kundër Islamit.

Policia lokale u thirr jashtë xhamisë për të parandaluar çdo incident si një përgjigje e mundshme ndaj provokimit.

Vendimet e gjykatës

Më 12 qershor, gjykata e apelit e Suedisë la në fuqi vendimin e një gjykate më të ulët për të anuluar ndalimin e djegies së Kur’anit, duke vendosur se policia nuk kishte bazë ligjore për të parandaluar dy protesta për djegien e Kur’anit në fillim të këtij viti.

Në shkurt, policia refuzoi të lejojë dy përpjekje për djegien e Kur’anit, duke përmendur shqetësimet e sigurisë, pasi politikani danez i ekstremit të djathtë Rasmus Paludan dogji një kopje të Kur’anit jashtë ambasadës turke në Stokholm në janar të këtij viti.

Më vonë, dy persona që u përpoqën të organizonin protesta provokuese përpara ambasadës së Irakut dhe Turqisë në Stokholm, apeluan vendimin.

Në prill, Gjykata Administrative e Stokholmit e ndryshoi vendimin, duke vendosur se rreziqet e sigurisë ishin të pamjaftueshme për të kufizuar mundësinë e demonstratave. /tesheshi.com/

You may also like