Polonia: Sigurimi i kufirit me Bjellorusinë, prioriteti kryesor i qeverisë polake

by admin
Spread the love

Kufiri i BE-së me aleatin rus Bjellorusinë është bërë më i rrezikshëm, ka paralajmëruar lideri i partisë në pushtet të Polonisë. 

Jaroslaw Kaczynski, zëvendëskryeministër dhe kreu i partisë konservatore Ligj dhe Drejtësi, tha se sigurimi i kufirit është prioriteti kryesor i qeverisë polake.

Mijëra mercenarë të grupit Wagner u vendosën në Bjellorusi gjatë muajit të kaluar pasi ata tentuan një kryengritje jetëshkurtër.

Përveç mercenarëve rusë, Moska gjithashtu ka vendosur disa nga armët e saj bërthamore me rreze të shkurtër veprimi në Bjellorusi.

“Ne duam ta themi qartë: ne po bëjmë gjithçka që nevojitet dhe kjo është e mjaftueshme që ne të zmbrapsim lehtësisht çdo provokim të mundshëm apo ndërmarrje agresive”, i tha Kaczynski palës Bjelloruse.


Top Channel

You may also like