Partizani “sheh makthe” në “Air Albania” ndaj Tiranës, asnjë fitore dhe 11 gola të pësuar

Mbrëmjen e së enjtes, në stadiumin “Air Albania” u luajt derbi i kryeqytetit mes Partizanit dhe Tiranës.

Një derbi që dhuroi shumë emocione dhe që u vendos në minutën e 100-të teksa goli i Redon Xhixhës i mundësoi triumfin Tiranës me rezultatin 1-2.

Një derbi i vendosur në ekstrem ashtu si edhe derbi i parë historik i luajtur në stadiumin Air Albania, ai i datës 13 dhjetor, në sezonin 2019-20, ku goli i Cobbinah në minutën e 90-të i dhuroi bardhebluve po fitoren me rezultatin 1-2. (Më parë për Tiranën kishte realizuar Batha, ndërsa për Partizanin Bardhi).

Në fakt, duket sikur stadiumi Air Albania i sjell shumë fat 25-herë kampionëve të Shqipërisë pasi përveç se kanë fituar dy herë në limitet e kohës ndaj të kuqve, nuk kanë humbur asnjë nga pesë sfidat e luajtura aty.

Në këto pesë takime të zhvilluara në arenën kombëtare, Tirana ka marrë katër fitore dhe një barazim, teksa ia ka dalë të shënojë plot 11 herë në portën e Partizanit e të pësojë vetëm katër gola. Ndërkohë, sa i takon rezultatit më të thellë, bie në sy suksesi me shifrat 5-1 në sezonin 2019-20.

Sakaq, po në sezonin 2019-20, një ndeshje në Air Albania është mbyllur në barazim 1-1 dhe aty në ekstremet e minutave të ndeshjes, (njësoj si në rastin e Cobbinah dhe Xhixhës) ekzaktësisht në të 92-tën, Ernest Muçi barazoi rezultatin duke zhvlerësuar golin e William Cordeiro teksa i dhuroi një pikë të çmuar ekipit të tij që më pas fitoi titullin. Kujtojmë se edhe ndeshjen e parë derbi të këtij sezoni, Tirana e fitoi në “Air Albania” me rezultatin 1-0 falë golit të Limaj nga pika e bardhë e penalltisë.

Në këtë formë, duket se Air Albania është kthyer në një tabu për Partizanin kur vjen puna te derbi, pasi të kuqtë ende nuk e kanë shijuar fitoren e parë ndaj bardhebluve në impiantin më modern të Shqipërisë teksa në këtë sezon kanë edhe dy ndeshje të tjera për të ndryshuar historinë.