Misioni i një ekipi sekret të Netanyahut – Shqip

by admin
Spread the love

Kanali izraelit 13 raportoi informacione nga burime që pretendonin se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu po punon në mënyrë aktive për të mbledhur një ekip sekret që do të zhvillojë një plan për të ardhmen e Rripit të Gazës.

Ekipi do të udhëhiqet nga kryetari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare Tzachi Hanegbi dhe ministri Ron Dermer, së bashku me anëtarët e ushtrisë, sigurisë publike (Shin Bet) dhe shërbimit të inteligjencës izraelite Mossad.

Ambasadori i Izraelit në Uashington, Mike Herzog, merr pjesë rregullisht në diskutimet mbi planin, thanë burimet, duke shtuar se Herzog tashmë është takuar me ekipin katër herë në javët e fundit dhe një tjetër diskutim pritet të mbahet këtë javë.

Channel 13 citoi një zyrtar të lartë izraelit, i cili mori pjesë në diskutime, të thoshte se Izraeli kishte informuar administratën amerikane për ekzistencën e këtij ekipi dhe se rezultatet e arritura gjatë këtyre diskutimeve do t’i prezantoheshin më vonë kabinetit politik dhe të sigurisë të Izraelit.

Është e rëndësishme për administratën e Joe Biden që qeveria izraelite të paraqesë një plan për periudhën e pasluftës, tha një zyrtar izraelit.

Në fillim të këtij muaji, Korporata e Transmetimeve të Izraelit citoi burime të informuara të thoshin se Netanyahu kishte informuar Sekretarin e Shtetit të SHBA-së Antony Blinken për qëllimin e Izraelit për të krijuar një “zonë të thellë sigurie” brenda Rripit të Gazës një ditë pas luftës dhe se do të kryente mbikëqyrje sigurie atje.

Kryeministri i Izraelit tha të hënën se Izraeli do të marrë përgjegjësinë për sigurinë në Gaza pas luftës.

Gjatë një takimi të Komitetit të Punëve të Jashtme dhe Sigurisë së Knesset-it, Netanyahu theksoi se vetëm Izraeli do të jetë përgjegjës për çarmatosjen e Gazës.

Por e gjitha kjo është thjesht një ëndërr për momentin. Realiteti i luftës në Gaza është larg synimeve apo dëshirave të Tel Avivit. /tesheshi.com

You may also like