Mediat zvicerane shkruajnë për Kiana Kryeziun, kosovarja e parë që garon në Lojërat Olimpike

by admin
Spread the love

Një ëndërr i bëhet realitet Kiana Kryeziut në Pekin. E reja kosovare i ka vënë vetvetes një synim ambicioz në sllallomin gjigant

Ajo është vetëm 17-vjeçare, por tashmë po shkruan histori: Kiana Kryeziu. Ajo është sportistja e parë nga Kosova që garon në Lojërat Olimpike Dimërore. “Një ëndërr po bëhet realitet”, thotë e reja, e cila do të garojë në sllallomin gjigant në Pekin. “Në vendin tim, ngadalë por me siguri skijimi po fiton rëndësi. Ka plane për pista dhe qendra skijimi”, thotë Kiana.

Kosova është anëtare e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar vetëm që nga viti 2014. Katër vjet më parë, Albin Tahiri ishte sportisti nga vendi i ri në Lojërat Dimërore – tani, me Kianën ka të paktën një shoqe skuadre, shkruan “Blick”, transmeton portali Shtegu. E rritur në Brezovicë, ajo imitoi prindërit e saj për herë të parë në moshën katërvjeçare (nëna punon për OSBE-në, babai është fotograf) dhe filloi të bëjë ski. “Kam pasur një fëmijëri të mrekullueshme dhe kam provuar fatin pothuajse në çdo sport”, kujton ajo. Not, futboll, patinazh me rrota, tenis – në fund Kiana vendosi të rrëshqasë me ski.

Rastësisht, flokëkuqja nuk ka asnjë lidhje me Zvicrën. Por ajo e di se disa nga bashkatdhetarët e saj luajnë futboll në Zvicër. “Dhe sigurisht që tashmë e njoh Xherdan Shaqirin, edhe nëse nuk luan për Kosovën”, ka thënë Kiana.

Ajo i hedh një vështrim shumë më të afërt një gruaje zvicerane, bashkëshorti i së cilës Valon Behrami ka lindur në Kosovën e sotme. “Lara Gut-Behrami është idhulli im më i madh”, thotë Kiana. Synimi i saj në sllallomin gjigant është të humbasë vetëm dhjetë sekonda ndaj kampiones së botës në këtë disiplinë. Është e diskutueshme nëse Kiana mund ta bëjë këtë. Por kjo nuk është vendimtare. “Jam krenare që mund të përfaqësoj vendin tim në Lojërat Olimpike”, thotë ajo. Sllallomi gjigant i femrave zhvillohet mbrëmjen e së hënës.

Lexo lajme interesante

You may also like