Liverpool mposht Tottenhamin, me një përfundim dramatik

Liverpooli rrëmbeu tre pikët dramatike nga Tottenham, duke shënuar në kohën shtesë për të kapërcyer kundërshtarët e tyre dhe në vendin e 5-të.

Ishte një fillim i tmerrshëm për londinezët, pasi Curtis Jones kaloi Liverpoolin në avantazh në shtyllën e pasme brenda katër minutave, duke e ndezur Anfieldin që në fillim.

Për t’i bërë gjërat edhe më keq, Luis Diaz goditi nga pika e bardhë vetëm tre minuta më vonë për të fituar epërsinë me dy gola sa hap e mbyll sytë.

Spurs e gjetën veten poshtë 3-0 në një kohë të shkurtër falë një goditjeje të Mo Salah nga pika e bardhë.

Tottenham më në fund gjetën një mënyrë për të ndalur dominimin në minutat e fundit të pjesës së parë, pasi një kundërsulm i shkëlqyer u mbyll nga Harry Kane nga afërsia.

Londinezët ishin afër hapjes së lojës pas pushimit, duke goditur shtyllën dy herë në hapësirën e një minute për të mbajtur Liverpoolin të lëkundet.

Pasi trokitën në derë gjatë pjesës së dytë, Spurs më në fund gjetën të dytin në 15 minutat e fundit, teksa Son Heung-min u fut pas mbrojtjes së Liverpool-it përpara se të godiste për të shkurtuar epërsinë në një gol.

Në mënyrë dramatike, Spurs gjetën barazimin e tyre në kohën e fundit, teksa ish-heroi i Evertonit, Richarlison u largua nga pankina për t’u kthyer ngushtë në shtëpi dhe mahniti turmën në Anfield.

Megjithatë, pothuajse menjëherë, Liverpool rifitoi epërsinë që nga fillimi, ndërsa Diogo Jota u hodh në një dhurim në shpinë për të goditur me thikë një fitues për të fryrë edhe një herë çatinë e Anfield./Arbresh.info/