Liverpool me një këmbë në gjysmëfinale, mposht Benfican

Liverpooli është me një këmbë në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, pasi në sfidën e parë çerekfinale në Estadio da Luz e ka mposhtur Benfican me rezultat 3-1.

Pas një harkimi nga këndi të Andrew Robertson, Ibrahima Konate e zhbllokoi rezultatin duke shënuar me kokë (17’).

Goli i dytë erdhi nga Sadio Mane (34’), i cili realizoi pas një asistimi me kokë nga Luis Diaz që i mundësoi ta fuste topin në rrjetën e zbrazët. Me epërsi të dyfishtë për vizitorët, skuadrat shkuan në pushim.

Me të filluar pjesa e dytë, Rafa Silva e priti një harkim të ulët nga Darwin Nunez që nuk u largua nga mbrojtësit mysafirë, për ta ngushtuar rezultatin (49’).

Redsat e realizuan edhe golin e tretë kur Luis Diaz priti një pasim nga Naby Keita duke dalë përballë portierit kundërshtar, të cilin e mposhti (87’).

Me këtë fitore të lartë në udhëtim, Liverpooli është favorit për të vazhduar në gjysmëfinale duke qenë se në ndeshjen kthyese, Benfica do të jetë mysafir në Anfield.