“Kupa e Botës të zhvillohet vetëm në Afrikë”, legjenda e Arsenalit e tepron

by admin
Spread the love

Kupa e Botës po zhvillohet për herë të parë në dimër. Katar 2022 është futur në fazën e dueleve çerekfinale, ndërkohë që Arsene Wenger thekson se eventi më i rëndësishëm i lojës më të bukur me top nuk duhet zhvilluar më gjatë verës.

Nëse duam të demokratizojmë futbollin, Kupa e Botës do të duhet të organizohet në vendet afrikane, pasi atje është e pamundur të luhet në verë. Mund ta shohim këtë me edicionin në Katar, Botërori në dimër funksionon”, bëri të ditur ish-trajneri legjendar i Arsenalit.

Shefi i Zhvillimit Global të Futbollit në FIFA, ka një koment edhe në lidhje me idenë e zhvillimit të Kupës së Botës çdo dy vjet: “Nuk është një ide e keqe, por një zhvillim i tillë kërkon një rishikim të plotë të kalendarit të ndeshjeve kualifikuese.

Sot nuk po shkojmë drejt kësaj, por drejt cikleve katërvjeçare të alternuara me një Botëror, Botërorin e Femrave, që po bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm, dhe Europianin”, u shpreh 73-vjeçari, i cili po punon si konsulent për beIN Sports France në Katar.


Top Channel

//Google Analytics window.dataLayer = window.dataLayer || [];

function gtag() { dataLayer.push(arguments); } gtag('js', new Date());

gtag('config', 'UA-7855069-1');

//Facebook window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId: '1715618661991455', xfbml: true, version: 'v2.10' }); FB.AppEvents.logPageView(); };

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

You may also like