Koreja e Veriut refuzon një ofertë të Koresë së Jugut – Shqip

by admin
Spread the love

Kim Yo Jong, motra e fuqishme e udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un, tha të premten se vendi nuk do të pranonte kurrë një nismë “të guximshme” të Koresë së Jugut për të nxitur ekonominë e Veriut në këmbim të heqjes dorë nga armët e saj bërthamore.

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol, tha në maj se Koreja e Jugut është “e gatshme të punojë me komunitetin ndërkombëtar për të paraqitur një plan të guximshëm që do të forcojë shumë ekonominë e Koresë së Veriut dhe do të përmirësojë cilësinë e jetës së popullit të saj”.

Duke shënuar ditën e tij të 100-të në detyrë, Yoon të mërkurën përsëriti gatishmërinë e tij për të ofruar gradualisht ndihmë ekonomike për Korenë e Veriut nëse ajo ndalon së zhvilluari armët bërthamore dhe fillon denuklearizimin.

Kim i tha agjencisë shtetërore të lajmeve KCNA se një plan i tillë ishte injorant dhe “kulmi i çmendurisë nuk është realizuar”, duke shtuar se premisa “nëse Koreja e Veriut merr masa denuklearizimi” është në thelb e gabuar.

“Të mendosh se ideja e shkëmbimit të bërthamës sonë kombëtare bërthamore me ‘bashkëpunimin ekonomik’ është ëndrra, shpresa dhe iniciativa e Yoon Suk-yeol…nuk mund të mos mendoj se ai është vërtet i pafajshëm dhe i ri”, shtoi ajo.

Nëse “iniciativa e guximshme” dështon, nuk e di se me çfarë “plani të egër” do të trokasin në derën tonë, por e bëj të qartë se nuk do të merremi kurrë me të, tha Kim. /tesheshi.com/

You may also like