Kompania “Ecolog” do të hap fabrikë në Bullgari, do të punësojë mbi 1.000 persona

by admin
Spread the love

Kompania në pronësi të miliarderit tetovar Lazim Destani “Ecolog-International” do të hap fabrikën e dytë për prodhimin e veturave të vogla elektrike në Bullgari pas asaj në Greqi shkruajnë mediat në Bullgari, transmeton portali Shqipmedia.

“Next e GO Mobile” është kompani start uo gjerman në pronësi të familjes Destani dhe prodhon vetura të vogla elektrike. Fabrikën e parë ajo e hapi në Greqi ndërsa modeli i parë u zbulua para disa muajsh në Berlin. Tani në Bullgari në qytetin Lovech do të hap fabrikën e dytë ku do të punësohen rreth 1.000 persona ndërsa parashikohet të prodhohen 20 mijë vetura në vit duke filluar nga viti 2023.Shqipmedia

Blerim dhe Nazif Destani

Lexo lajme interesante

You may also like