KOMENT – Bota pret 2024-n jo vetëm me fishekzjarre, por edhe me bomba dhe lënie froni

by admin
Spread the love

NJU JORK, 1 janar /ATSH-DPA-AFP/ – Dy Amerikat e nisën të fundit rrugëtimin e tyre drejt vitit të ri, pasi ai mbërriti më parë në Zelandën e Re, Australi, Lindjen e Largme dhe Evropë.

Qyteti i Nju Jorkut uli si gjithmonë topin tradicional në ”Times Square”, në temperatura pak mbi zero.

”Shi” i dendur letërzash shumëngjyrëshe dhe shkëlqyese ra mbi qindra mijëra persona,  ndërsa këngët “Auld Lang Syne” dhe “New York, New York” kumbuan si përherë.

Ashtu si në shumë qytete të tjera të SHBA-së, festimet në ”Times Square” u shoqëruan me masa të shtuara sigurie.

Autoritetet e sigurisë në SHBA kishin frikë nga incidente për shkak të tensioneve ndërkombëtare të shkaktuara nga lufta në Gaza.

Disa gazetarë raportuan për demonstrues të izoluar pro palestinezë pranë ”Times Square”.

Qindra mijëra njerëz e pritën Vitin e Ri me fishekzjarre dhe muzikë në metropolin brazilian të Rio de Zhaneiros, ndërsa ora shënonte mesnatën e mëngjesit të së hënës.

Një shfaqje tradicionale 12-minutëshe e fishekzjarreve filloi në mesnatë, e qëlluar nga 10 gomone përpara plazhit me famë botërore Copacabana.

Festimi u shoqërua edhe nga një orkestër dhe një shfaqje me dron.

Qyteti mori masa të mëdha për të parandaluar dhunën dhe krimin e mundshëm gjatë festimeve, pasi rreth 3 000 policë më shumë patrulluan rrugët në krahasim me një vit më parë, dhe më shumë kamera sigurie u vendosën në disa vende që mund të njohin targat e makinave dhe fytyrat e njerëzve.

Danimarkë, gjatë fjalimit të saj tradicional televiziv të Vitit të Ri, mbretëresha Margrethe II, 83 vjeçe dhe mbajtëse e rekordit të jetëgjatësisë për një monark në Evropë, krijoi një surprizë duke njoftuar abdikimin e saj të ardhshëm në favor të djalit, princit Frederik.

Megjithatë, kishte pak për të festuar në Izrael dhe Rripin e Gazës apo Ukrainë, ku konfliktet vazhdojnë të pandërprera.

Ukrainë, ku pushtimi rus po i afrohet përvjetorit të dytë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky premtoi në urimin e tij të Vitit të Ri të dielën se do të “shkatërrojë” forcat ruse që pushtuan vendin e tij.

”Vitin e ardhshëm, armiku do të vuajë dëmtimet që na ka bërë”, tha presidenti Zelensky duke siguruar se Ukraina do të ketë një milion drone në arsenalin e saj deri në vitin 2024.

Londra tingëlloi në vitin e ri me tingujt e Big Benit dhe një shfaqje spektakolare të fishekzjarreve në rrotën e ”Ferris Eye London”.

Ishte një përvjetor për kullën e sahatit të Parlamentit Britanik, pasi BBC transmetoi për herë të parë live kumbimin e kambanave në kapërcyell të vitit 100 vjet më parë.

Me ndihmën e dronëve të lehtë, mesazhi gjithëpërfshirës “Londra është një vend për të gjithë” u shkrua në qiell mbi lumin Thames, me dhjetëra mijëra njerëz të mbledhur në brigjet e tij.

Afrika, Oqeania dhe Azia gjithashtu ndryshuan kalendarët e tyre në mesnatë.

Sidnej, një shfaqje mega dritë ndriçoi qiellin në sfondin e famshëm botëror të Urës së Portit dhe Shtëpisë së Operës.

Sipas organizatorëve, më shumë se 13 500 fishekzjarre u ndezën vetëm në rrethin e portit.

Kishte gjithashtu projeksione të lehta të krijuara nga inteligjenca artificiale ndërsa turmat dilnin në rrugë si në shumë qytete të tjera, me kufizimet e koronavirusit një gjë e së kaluarës në të gjithë botën.

Pikat referuese të qytetit më të madh të Zelandës së Re, Auckland, u ndriçuan gjithashtu, me fishekzjarre që ndezën Sky Tower, ndërsa shikuesit shijuan një shfaqje me dritë lazer dhe animacion të sinkronizuar me monumente të tjera, duke përfshirë Urën e Portit të Auckland.

Kryeqyteti i vendit të Paqësorit, Wellington, organizoi gjithashtu fishekzjarre dhe muzikë në një lagunë të brendshme të qytetit.

Në të njëjtën kohë, dy shfaqje të veçanta fishekzjarre në Samoa, njëra në kryeqytetin Apia dhe tjetra në Savai’i, sinjalizuan fillimin e vitit të ri.

Ekranet u sinkronizuan nga ekspertë piroteknikë të Zelandës së Re dhe u gjuajtën njëkohësisht nga të dy ishujt.

Ishujt Chatham, pjesë e territorit të Zelandës së Re, ishin të parët në vend që kumbuan këtë vit.

Ishujt, rreth 800 kilometra në lindje të ishullit jugor të Zelandës së Re, janë shtëpia e rreth 700 njerëzve.

Më vonë, njerëzit në Azi shijuan shfaqje masive me dritë, duke përfshirë në Singapor, ku shikuesit panë shfaqje fishekzjarre në Marina Bay.

Bangkok, festimet përqendrohen në lumin Chao Phraya i cili pasqyron dritat e shfaqjes së fishekzjarreve çdo vit.

Tajlanda, e cila ndjek kalendarin budist, po mirëpret vitin 2567.

Në Tajvan, rreth 16 000 fishekzjarre u ndezën në ndërtesën historike ”Tajpei 101” të vendit, e cila është 509 metra e lartë.

Në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul, fillimi i vitit 2024 u shënua me këmbanën gjigante Bosingak që u godit saktësisht 33 herë, si çdo vit.

Dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën për këtë ngjarje.

Kina e mirëpriti gjithashtu Vitin e Ri – megjithëse shumë më qetë se pjesët e tjera të botës.

Nata e Vitit të Ri nuk është një prioritet kryesor për kinezët duke qenë se viti i tyre tradicional hënor nuk fillon deri më 10 shkurt.

Vetëm atëherë njerëzit festojnë gjerësisht.

Megjithatë, në rajonet e veçanta administrative kineze të Hong Kongut dhe Makaos, nata e Vitit të Ri ka një rëndësi më të madhe për shkak të trashëgimisë së tyre britanike dhe portugeze.

Në Hong Kong, dhjetëra mijëra u mblodhën pranë Victoria Harbor për t’u mrekulluar me shfaqjen e madhe të fishekzjarreve.

Samoa Amerikane, 220 kilometra në lindje të Samoas në anën tjetër të linjës ndërkombëtare të datës, do të jetë e fundit që shkojë drejt 2024-ës./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like