Kina, burg përjetë për akademiken ujgure – Shqip

by admin
Spread the love

Kina ka dënuar një akademike të shquar ujgure me burgim të përjetshëm për “rrezikim të sigurisë së shtetit”, tha një grup amerikan për të drejtat e njeriut, duke cituar një burim të qeverisë kineze.

Grupet e të drejtave të njeriut akuzojnë Pekinin për një fushatë të burgosjes masive të ujgurëve dhe abuzime të tilla si sterilizimi i detyruar dhe represioni kulturor, të cilin disa organe qeveritare, përfshirë Departamentin e Shtetit të SHBA-së, e kanë quajtur “gjenocid”.

Fondacioni Dui Hua tha se 57-vjeçares Rahile Dawut i ishte refuzuar një apel kundër vendimit të dhjetorit 2018.

Gjykatat kineze kanë një shkallë dënimi prej 99.9 për qind dhe lirimet janë të rralla në atë sistem drejtësie, raportoi Reuters.

Një humbje e madhe për popullin ujgur

Para arrestimit të saj, Dawut ishte profesoreshë në Universitetin e Xinjiang-ut, si dhe një antropologe dhe etnografe kryesore e folklorit ujgur.

Ajo është arrestuar që nga dhjetori 2017 në rajonin veriperëndimor të Xinjiang.

Pekini është akuzuar për shkelje të të drejtave të pakicës etnike kryesisht myslimane ujgure të rajonit, por e mohon këtë.

Dënimi … është një tragjedi mizore, një humbje e madhe për popullin ujgur dhe për të gjithë ata që vlerësojnë lirinë akademike,” tha John Kamm, drejtor ekzekutiv i Fondacionit Dui Hua.

“Unë bëj thirrje për lirimin e saj të menjëhershëm dhe kthimin e sigurt në familjen e saj,” shtoi ai.

Dawut bëri listën e më shumë se 300 intelektualëve ujgurë të arrestuar, arrestuar ose burgosur nga autoritetet kineze që nga viti 2016, shtoi grupi.

Ajo bashkëpunoi me shumë institucione të respektuara perëndimore, si universitetet e Harvardit dhe Kembrixhit, të cilët bënë thirrje për lirimin e saj.

Arrestimet dhe abuzimet ndaj muslimanëve

Disa ekspertë të Xinjiang thonë se burgosjet masive të supozuara të ujgurëve arritën kulmin në vitin 2018, por abuzimet vazhduan me rritjen e niveleve të punës së detyruar.

“Unë shqetësohem për nënën time çdo ditë,” tha Akeda Pulati, vajza e Rahila Dawut, e cila jeton në Seattle.

“Mendimi se nëna ime e pafajshme duhet të kalojë jetën në burg, sjell dhimbje të padurueshme. Kina, ki mëshirë dhe liro nënën time të pafajshme”, tha Pulati, cituar nga Fondacioni Dui Hua. /tesheshi.com/

You may also like