Kandidati i renditur i treti në Turqi, jep mbështetjen për Erdogan

by admin
Spread the love

Presidenti turk Rexhep Tajp Erdogan ka siguruar mbështetjen e ultra-nacionalistit të renditur i treti në raundin e parë të presidencialeve në vend.

Sinan Ogan është takuar në fundjavë me liderin turk dhe më pas ka mbajtur negocjata konfidenciale me aleatët e liderit opozitar Kemal Kilicdaroglu.

“Raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale më 28 maj 2023, është shumë i rëndësishëm,” i tha Ogan gazetarëve në komentet direkte, para se të inkurajonte mbështetësit e tij të mbështesnin Erdogan.

Sinan Ogan mori 5.2 përqind të votave në zgjedhjet e 14 majit duke i ndaluar fitoren automatike Erdogan për herë të parë në sundimin e tij 20-vjeçar.

“Ne do të mbështesim kandidatin e Aleancës Popullore, Rexhep Tajip Erdogan, në raundin e dytë të zgjedhjeve. Unë ftoj votuesit e mi të mbështesin Erdogan në raundin e dytë”, tha ai.

Ogan e përshkruan veten si mbështetës të nacionalizmit turk deh ka bërë fushatë me premtime për largim të refugjatëve në vend dhe për ashpërsim të masave ndaj grupeve militante kurdë.

54-vjeçari është përpjekur gjithashtu të ndalojë ndryshimet kushtetuese të opozitës për zbutjen e neneve të nacionalizmit turk.Top Channel

You may also like