Kampionati i skive/ Shqipëria e organizon garën sportive në Iitali

Për herë të parë Shqipëria organizon një kampionat të niveleve ndërkombëtare të skive. Kushtet në vendin tonë janë shumë larg këtyre niveleve dhe për këtë arsye në bashkëpunim me federatën italiane federata shqiptare e skive ka zgjedhur Dolomitet pikërisht këtu në Kronplatz për ta organizuar.

Por sa sportistë dhe nga sa shtete ishin pjesëmarrës në këto 3 ditë të garave këtu në zonën e Bolzanos në Itali.

Sa i përket garës në slaloming gjigand të ditës së hënë podiumi i femrave ishte i gjithi italian.

Ndërkohë rreth orës 15 është mbyllur edhe gara e meshkujve me Rumaninë në vend të parë izraelitin Erjon Tola i Shqipërisë në vendin e tretë.

Gara e meshkujve përfundoi rreth orës 15.00 ku në vendin e parë u rendit skiatori rumun në të dytin ai Irlandez dhe në të tretin skiatori shqiptarë Erjon Tola.