Ja pse Izraeli po ushtron gjenocid në Gaza – Shqip

by admin
Spread the love

Barry Trachtenberg, profesor në Departamentin e Historisë Hebraike në Universitetin Wake Forest në shtetin amerikan të Karolinës së Jugut, tha se që nga 7 tetori i vitit të kaluar, Izraeli ka nisur një fushatë gjenocidale shkatërrimi kundër palestinezëve në Rripin e Gazës.

Trachtenberg është një hebre amerikan dhe studiues në fushën e Holokaustit dhe gjenocidit dhe në një intervistë për Anatolia ka folur për sulmet izraelite në Gaza dhe gjyqin për gjenocid para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë.

Trachtenberg deklaroi se Izraeli kreu dhunë jashtëzakonisht disproporcionale kundër popullatës civile në Gaza pas sulmit të 7 tetorit nga Hamasi dhe se udhëheqësit izraelitë jo vetëm që shënjestruan ata që ishin përgjegjës për sulmet e 7 tetorit, por gjithashtu mbanin përgjegjës të gjithë palestinezët që jetonin në Rripin e Gazës.

“Në këtë mënyrë, ata nisën një fushatë gjenocidale të shfarosjes, duke vrarë jo vetëm të paktën 29 mijë palestinezë dhe duke plagosur dhjetëra mijëra të tjerë, por edhe duke punuar qëllimisht për të shkatërruar kushtet e jetesës. Praktika e tyre qartazi shkon në gjenocid. Kjo është e kombinuar me një gamë të gjerë deklaratash nga zyrtarët izraelitë se ata do të zbatojnë plotësisht hapat për t’i mbajtur të gjithë palestinezët përgjegjës, se nuk ka palestinezë të pafajshëm dhe se të gjithë palestinezët do të paguajnë çmimin për sulmet e 7 tetorit”, tha ai.

Duke vënë në dukje se një nga arsyet kryesore për sulmet gjenocidale të Izraelit ndaj palestinezëve, përtej opinionit publik dhe ligjit ndërkombëtar, është “ideologjia e tyre sioniste”, Trachtenberg theksoi se izraelitët i shohin territoret e pushtuara palestineze si pronë dhe atdhe të përjetshëm të popullit hebre.

“Prandaj, të gjithë popujt e tjerë johebrenj në atë zonë shihen si armiq të atij vizioni sionist. Momente krize si këto janë në fakt vetëm përpjekje për të spastruar më tej vendin nga palestinezët. Ajo që ne shohim tani, ndryshe nga Nakba e vitit 1948 dhe zgjerimi i Izraelit në vitin 1967, është se ata filluan një fushatë gjenocidale për të shkatërruar plotësisht popullin palestinez, veçanërisht atë aktualisht në Gaza”, tha Trachtenberg. /tesheshi.com/

You may also like