Interi shkatërron Juventusin, Andi Hoti shënon gol të bukur

Në ndeshjen e parë, Juventusi kishte fituar 2-0, por “Nerozzurri” u hakmor: Futbollisti kosovar Andi Hoti e zhbllokoi rezultatin. Në pjesën e dytë, pas përjashtimit të Cerrit mysafirët shmangin barazimin dhe më pas u mbrojtën

Për herë të dytë në katër ditë, tifozët janë zemëruar me të rinjtë e Juventusit. Pas humbjes me penallti në çerekfinalen e Kupës së Italisë ndaj Romës, kësaj here është një ish-lojtar i Romës – Cristian Chivu, trajneri i Interit – ai që e heq derbin italian. Interi e fitoi 3-0, duke u hakmarrë për humbjen e ndeshjes së parë (0-2, vendosën Turco dhe Turicchia) dhe fitoi vendin e tretë në renditje (duke u ngjitur afër Sampdoria) në kurriz të skuadrës së Bonattit.
Chivu u fokusua te dyshja e formuar nga polaki Zuberek (i pari si titullar) dhe estonezi Jurgens dhe ishin të dy ata që krijuan shansin e parë për Interin: Jurgens, megjithatë, goditi traversën. Pas një goditjeje nga koka e Zuberekut që përfundoi paksa jashtë rrugës, në minutën e 22-të erdhi një mbrojtës, kosovari Hoti, i cili nuk kishte nevojë as të hidhej për të lënë topin pas Senkos nga këndi i Peschetolës. Juventus u përpoq të reagonte me Maressa 2004, por e majta e tij (ndoshta e prekur nga Rovida, përfundoi jashtë.

Bonatti me Juventusin e filloi pjesën e dytë me dy ndryshime: në Nzouango dhe Mulazzi në vend të Savona dhe Sekularac, por për t’i dhënë hirin bardhezinjve ishte përjashtimi i Cerrit, i cili në pak sekonda mori dy kartonë të verdhë për protesta. në adresën e arbitrit, transmeton portali Shtegu. Pavarësisht inferioritetit numerik, megjithatë, Juve iu afrua barazimit me një goditje me kokë të Iling e cila përfundoi pak jashtë. Bonatti gjithashtu futi në fushë Chibozo dhe Citi; Chivu u përgjigj me dy të rinj të vitit 2005 (Carboni dhe Oëusu) dhe me Cecchini Muller. Por goli 2-0 u shënua nga Jurgens, i servirur në mënyrë perfekte nga vetë Carboni. Në finale erdhi goli i tretë, i shënuar nga Abiuso, duke përfituar mirë nga një rrëmujë mes Senkos dhe Nzouango.