Hungaria do të presë të djathtët që mbështesin Orbanin – Shqip

by admin
Spread the love

Hungaria do të presë një konferencë në mars nga krahët e djathtë nga Shtetet e Bashkuara dhe Evropa, duke përfshirë liderin e partisë spanjolle Vox, dhe tubimi është i lidhur me konservatorët amerikanë, tha një grup udhëheqës pro-qeveritar.

Folësi kryesor në mbledhjen e konservatorëve dhe liderëve dhe aktivistëve amerikanë nga Evropa dhe Amerika Latine do të jetë kryeministri hungarez Viktor Orban, tha Miklos Szantho, drejtor i Qendrës për të Drejtat Themelore.

Orban po bën fushatë për rizgjedhjen e tij më 3 prill, në një garë që, sipas sondazheve, mund të jetë e ngushtë.

Spanjolli Santiago Abascal dhe Eduardo Bolsonaro, djali i presidentit brazilian Jair Bolsonaro, e kanë pranuar ftesën dhe disa senatorë dhe ligjvënës amerikanë do të marrin pjesë në konferencë, tha Szantho për agjencinë shtetërore të lajmeve MTI.

Ai nuk përmendi emrat e pjesëmarrësve amerikanë.

Zyrat e Abascal, Orban dhe Bolsonaro nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese për koment.

Szantho tha se ngjarja do të organizohet nën kujdesin e Konferencës Konservatore Politike të Veprimit (CPAC), një mbledhje amerikane e organizuar nga Unioni Konservator Amerikan që nga vitet 1970.

CPAC kohët e fundit ka markuar botime ndërkombëtare, duke përfshirë Sydney dhe Tokio.

CPAC ende nuk i është përgjigjur një kërkese për koment.

Konferenca, e planifikuar për në 25 dhe 26 mars, duket se synon të forcojë pozicionin nacionalist të Orbanit në Evropë përpara zgjedhjeve, e cila do të përballet me një opozitë të bashkuar për herë të parë në 12 vjet.

Kjo ngjarje mund të ndihmojë gjithashtu të djathtën amerikane të forcojë lidhjet e saj me Evropën.

Ish-presidenti amerikan Donald Trump e mbështeti Orbanin si kandidat më 3 janar, duke e lavdëruar atë për ndalimin e imigracionit të paligjshëm.

Szantho tha se CPAC në Hungari do të shërbente si një “pikë lidhëse” për konservatorët në Perëndim dhe do të tregonte se ata mund të bashkëpunojnë ndërkombëtarisht. /tesheshi.com/

You may also like