Franca paralajmëron Putinin: Edhe NATO ka armë bërthamore ti e din

by admin
Spread the love

Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, ka akuzuar presidentin rus, Vladimir Putin të premten se po tenton të shkatërrojë shtetësinë e Ukrainës, duke paralajmëruar se aleanca Atlantike është një aleancë bërthamore

“Lufta është totale, Presidenti Putin ka zgjedhur luftën, ai ka zgjedhur një ofensivë masive, ka zgjedhur të heqë Ukrainën nga harta e shteteve dhe po i kryen ofensivat e tij rregullisht, mekanike. , me vrull të madh.Sot është në lindje, në jug dhe në kryeqytet që kërcënimi është përforcuar”. “Çështja Donbass ishte vetëm një pretekst, ajo që Putini donte ishte nënshtrimi i Ukrainës (…) është një situatë e historisë tronditëse”, ka thënë Le Drian për radion France Inter, transmeton Insajderi.

Sipas ministrit të Jashtëm: ” Unë mendoj se siguria e presidentit ukrainas është qendrore, jam shumë i goditur nga gjakftohtësia e tij dhe jam shumë i goditur nga guximi i popullit ukrainas “.

Jean-Yves Le Drian shton: “Sa herë që ka një ndërhyrje të këtij lloji, Vladimir Putin përpiqet të trembë, të frikësojë, por ai e di shumë mirë që aleanca Atlantike është një aleancë bërthamore ” .

Në lidhje me sanksionet e vendosura: ” Nuk jam i sigurt se presidenti Putin ka marrë masën e masës së sanksioneve që u vendosën dje”. Objektivi është “të mbysë funksionimin e Rusisë dhe të godasë në zemër të pajisjeve të saj financiare”. “Nuk e kemi përjetuar kurrë këtë, paketa e masave është spektakolare”. Ministri është gjithashtu i prirur të theksojë unitetin e Evropës.

Ai ka shtuar se Franca është e “shqetësuar” për një ofensivë të mundshme ushtarake të Rusisë kundër Moldavisë dhe Gjeorgjisë, dy shtete që kanë qenë dikur pjesë e ish-Bashkimit Sovjetik.

This post was published on 2022-02-25 10:11 am

FM IMAGES

FM IMAGES ALBANIA – Publikon fotografi, satire, aktua;itet, politikë, dokumenta historike, foto të personaliteteve historike, politike dhe kulturore, foto nga Lufta e I dhe II Botërore, foto të qyteteve, dhe ngjarjeve historike.
Copyright © 2021 FMimages®, All Rights Reserved.

You may also like