burg për këtë bijë ish-presidenti – Shqip

by admin
Spread the love

Vajza aktiviste e ish-presidentit të Iranit Akbar Hashemi Rafsanjani është dënuar me pesë vjet burg, tha sot avokati i saj.

Avokati nuk ka bërë të ditur detaje për akuzat ndaj Faezeh Hashemi. Por prokurori publik i Teheranit vitin e kaluar e akuzoi Hashemin për “propagandë kundër sistemit”, sipas agjencisë gjysmë zyrtare të lajmeve ISNA.

Media shtetërore kishte raportuar në shtator se ajo ishte arrestuar për “nxitje të trazirave” në Teheran gjatë protestave të shkaktuara nga vdekja e një gruaje kurdo-iraniane në paraburgim nga policia.

Pas arrestimit, zonja Faezeh Hashemi u dënua me pesë vite burg, por “dënimi nuk është përfundimtar”, ka shkruar avokatja e saj, Neda Shams në llogarinë e saj në Twitter.

Në vitin 2012, Faezeh Hashemi u dënua me burg dhe u ndalua nga aktivitetet politike për “propagandë anti-shtetërore” që daton që nga zgjedhjet e diskutueshme presidenciale të vitit 2009.

Babai i saj vdiq në vitin 2017.

Politikat realiste të ish-presidentit Rafsanjani për liberalizimin ekonomik dhe marrëdhëniet më të mira me Perëndimin patën përkrahës dhe kritikë po aq të fortë gjatë jetës së tij. Ai ishte një nga themeluesit e Republikës Islamike. /tesheshi.com/

You may also like