Bombat 1000 kilogramshme që Izraeli ka hedhur mbi Gaza – Shqip

by admin
Spread the love

Në muajin e parë të luftës së Gazës, Izraeli hodhi qindra bomba masive, shumë prej të cilave ishin të afta të vrisnin ose të plagosnin njerëz qindra metra larg, sugjeron një analizë nga CNN dhe firma e inteligjencës artificiale Synthetaic.

Imazhet satelitore nga ditët e para të luftës zbulojnë më shumë se 500 kratere me ndikim më shumë se 12 metra në diametër, në përputhje me ato të mbetura nga bombat që peshojnë afro 1000 kilogramë.

Ato janë katër herë më të rënda se bombat më të mëdha që SHBA-ja i hodhi ISIS-it në Mosul, Irak, gjatë luftës kundër atij grupimi  ekstremist atje.

Ekspertët e armëve dhe luftës fajësojnë përdorimin e gjerë të municioneve të rënda si bomba 1000 kilogramësh për numrin e madh të viktimave. Popullsia e Gazës është shumë më e ngjeshur se kudo tjetër në tokë, kështu që përdorimi i municioneve të tilla të rënda ka një efekt të thellë.

“Përdorimi i bombave 1000 kilogramë në një zonë me popullsi të dendur sa Gaza do të thotë se do të duhen dekada që komunitetet të rimëkëmben,” tha John Chappell, një avokat dhe bashkëpunëtor ligjor në CIVIC, një grup me bazë në Uashington i fokusuar në minimizimin e dëmeve civile në konflikt.

Izraeli vijon nën presionin ndërkombëtar për shkallën e shkatërrimit në Gaza, madje edhe aleati i fortë i SHBA-së, Joe Biden, e ka akuzuar Izraelin për “bombardim pa dallim” të rripit bregdetar. /tesheshi.com/

You may also like