Astra-Zeneca sjell variant të ri vaksine për personat nën 30 vjeç!

Frika se vaksina e Astra-Zeneca mund të shkaktojë trombozë është duke u marrë shumë seriozisht nga autoritetet britanike. Kjo ka bërë që edhe kompania të paralajmërojë për një version të ri të vaksinës e cila mund të përdoret tek personat nën 30 vjeç.

Ndërkohë një këshilltar i qeverisë britanike ka sugjeruar se,vaksinimi i personave nën 50 vjeç duhet ndërprerë, ndërkohë që rregullatorët po hetojnë rreziqet e mpiksjes së gjakut nga vaksina e Oksfordit. Të martën në mbrëmje Universiteti i Oksfordit ndërpreu provat e kësaj vaksine tek fëmijët, derisa Enti Rregulltaror Britanik të arrijë në një përfundim për sigurinë e saj tek të rinjtë.

Ndërkaq, Enti Rregullator Evropian EMA, pritet të shprehet sot për këtë çështje. Shkencëtarët theksojnë se kemi të bëjmë me raste jashtezakonisht të rralla dhe janë pikasur vetëm 30 raste nga 18 milionë britanikë të vaksinuar.

Britania ka filluar sot edhe aplikimin e vaksinës Moderna e cila jepet me dy doza brenda disa javësh, e marrë fillimisht nga një kujdestare 24-vjeçare në Uells.

Kjo është e dashura e re e Bill Gates

Divorci i Bill dhe Melina Gates pas 25 vitesh martesë zbuloi pakte e marrëveshie të thëna e të fshehura, të Read more

Prodhohet në Izrael kornea sintetike, miliona të verbër mund të rifitojnë shikimin

Startapi izraelit CorNeat Vision, një kompani e pajisjeve mjekësore oftalmike, njoftoi se zgjidhja e saj më e re, CorNeat KPro, Read more

Leave a Reply