Volejboll: Fitojnë Shkëndija dhe Universiteti i Tetovës

Të shtunën u zhvilluana ndeshjet e javës së para të kampionatit në kategorinë e meshkujve dhe ato të javës së dytë në kategorinë e femrave.

Në kategorinë e meshkujve ashtu siç edhe pritej ekipet favorite nuk lejuan befasi. Universiteti i Tetovës që konsiderohet si njëra nga ekipet favorite për kreun e tabelës shënoi fitore të sigurt 3-0 në transfertë kundër ekipi Vesna Probishtip.

Shkëndija e Tetovës e cila pas plot gjashtë viteve u rikthye në kampionat shënoi fitore të sigurt në sfidën kundër ekipit Dibra Voley 3-1. Fitore në transfertë ka shënuar edhe kampioni në fuqi Xhio Strumica në përballjen me Studentin në Shtip. Ndeshja Liria – Vardari zhvillohet të hënën në Shkup me fillim në ora 19:00, ndërsa Boreci ishte i lire.

Në gjashtë takimet xhiros së dytë në kategorinë e femrave skuadrat vendase shënuan dy fitore, ndërsa ato mysafire katër. Befasuese ishte disfata e studenteve të Universitetit të Tetovë në përballjen me skuadrën debutuese “Vardari Vajzat” që përfundoi 0-3. Disfatë në cilësinë e vendasit pësuan edhe Uskana, Bamikori dhe Makedonija Maks. Pas dy xhirove të zhvilluara tabelën në kategorinë e femrave e kryesojnë Rabotniçki Shkup, Vardari dhe Nakovski Volej me nga 6 pikë. Universiteti i Tetovë dhe Uskana në dy xhirot e para nuk kanë fituar asnjë pike. /Shaban Sinani/

Rezultatet e javës së pare në kategorinë e meshkujve:

Shkëndija             –   Dibra Volej 3-1

Vesna Probishtip  –   Universiteti i Tetovës 0-3

UGD Studenti       –   Xhio Strumica 0-3

Vardari                 –   Liria luhet nesër

Boreci ishte i lire

 

Rezultatet  e javës së dytë në kategorinë e femrave:

Makedonija Maks     –   Rabotniçki Shkup 0-3

Bamikori                    –   Janta Volej 0-3

Nakovski Volej          –   Strumica Vajzat 3-0

Uskana                      –   Viktori Volej 1-3

Universiteti i Tetovës –   Vardari Vajzat 0-3

UGD Studenti             –   Peisteri Vlej 3-1.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *