Zyrtari rus: Vërtetë mendoni se gabuam shënjestër? Ne nuk duam ta vrasim Zelenskyn…

by admin
Spread the love

Lufta në Ukrainë ka arritur në ditën e 745-të.

Rusia ” nuk ka ndërmend” të vrasë Volodymyr Zelensky . Kështu deklaroi zëvendësi i parë i përfaqësuesit të përhershëm të Rusisë në Kombet e Bashkuara, Dmitry Polyansky . “A mendoni vërtet se nëse do të donim të godisnim autokolonën e Zelensky, nuk do të kishim sukses? Përpiquni t’i përgjigjeni kësaj pyetjeje, por jini të sinqertë,” tha Polyansky, duke iu referuar sulmit me raketa ruse në Odessa të mërkurën.

Gjatë natës, siç raportohet nga Ministria e Mbrojtjes e Moskës, forcat ruse shkatërruan 47 dronë ukrainas në katër rajone të vendit. Ndërkohë, Zelensky fluturoi në Turqi për të takuar Erdoganin . “I jam mirënjohës Turqisë për mbështetjen e besueshme ndaj Ukrainës”, tha presidenti ukrainas. Homologu i tij turk tha se ai ishte gati të priste negociatat e paqes midis delegacioneve nga Kievi dhe Moska.

Forcat ruse lëshuan 15 dronë kamikaze mbi Ukrainë gjatë natës, 12 prej të cilëve u shkatërruan nga mbrojtja ajrore e Kievit. Këtë e ka bërë të ditur Forca Ajrore e Ukrainës në Telegram. Avionët pa pilot u nisën nga zona Chauda e Krimesë së pushtuar dhe territori rus i Primorsko-Akhtarsk. Dronët e rrëzuar u kapën në rajonet Dnipropetrovsk, Donetsk dhe Poltava.


Top Channel

You may also like