Zyrtarët perëndimorë: Ukraina do të dështojë kundër Rusisë nëse SHBA nuk ofron më shumë ndihmë

by admin
Spread the love

Ndërsa një paketë ndihme për Ukrainën vazhdon të ngecë në Kongresin e SHBA, Amerika dhe aleatët po vlerësojnë atë që ata e përshkruajnë si ndikim potencialisht dobësues në mbrojtjen e Ukrainës dhe më gjerë- perspektivat afatgjata të humbjes së luftës.

“Nuk ka asnjë garanci për sukses me ne, por ata me siguri do të dështojnë pa ne”– tha një zyrtar i lartë ushtarak amerikan.

Shqetësimi më i menjëhershëm është ndikimi në kundërofensivën e vazhdueshme të Ukrainës në lindje dhe jug, ku forcat ukrainase kanë luftuar për të bërë përparim të rëndësishëm përpara edhe kur mbështetja e SHBA-së po vinte ende. “Nëse shikojmë marrjen dhe mbajtjen e një territori të mëtejshëm,” tha një diplomat evropian, “është e vështirë të shihet se si mund të ketë sukses pa mbështetjen e vazhdueshme të SHBA”.

Më gjerësisht, zyrtarët perëndimorë kanë frikë se humbja ose vonesa e mëtejshme e mbështetjes së SHBA-së do të ndikojë në ndihmën nga aleatët e saj. Të premten, Ukraina pësoi një goditje tjetër kur Hungaria bllokoi ndihmën e mëtejshme të Bashkimit Evropian, megjithëse bisedimet për këtë çështje pritet të rifillojnë në janar. Lajmi nënvizoi shkallën e sfidës me të cilën përballet Kievi dhe shumë kanë frikë se nëse SHBA dështon të vazhdojë të ofrojë mbështetje, kombet evropiane do ta ndjekin.

“Nëse shkojmë në jug,” tha deputeti demokrat Mike Quigley, i cili bashkë-kryeson Departamentin e Kongresit në Ukrainë, “aleatët tanë do ta bëjnë gjithashtu.”

Tani, agjencitë perëndimore të inteligjencës janë duke llogaritur se sa kohë mund të durojë Ukraina pa ndihmën e SHBA-së dhe NATO-s. Një zyrtar i lartë ushtarak amerikan vlerësoi muajt, me një skenar të rastit më të keq të një pengese të konsiderueshme apo edhe humbje deri në verë. Një fitore ruse nuk do të ishte vetëm një lajm i tmerrshëm për Ukrainën, do të ishte fatkeqësi për sigurinë evropiane dhe një goditje e madhe për SHBA-në.

E pyetur për vonesën e vazhdueshme në ndihmën e SHBA-së, kryeministrja estoneze Kaja Kallas i tha CNN nga Brukseli, “Nuk mund të flasim për lodhjen e luftës tani, sepse nëse e bëjmë dhe dorëzohemi, atëherë Putini fiton dhe kjo do të thotë një katastrofë për të gjithë. Kjo do të thotë më shumë konflikte, më shumë luftëra, më shumë mungesë të furnizimit me ushqim, të gjitha shqetësimet e ndryshme që vijnë së bashku me të. Prandaj, ne duhet të bëjmë një përpjekje tani.”

Forcat ukrainase tashmë po racionalizojnë municionet, thanë zyrtarët amerikanë dhe ukrainas për CNN, pasi forcat ruse qëllojnë në një raport prej pesë deri në shtatë herë më të madh se sa janë në gjendje të bëjnë forcat ukrainase. Një zyrtar i lartë ushtarak ukrainas i tha CNN se komandantët ukrainas besojnë se ndikimi në fuqinë e tyre të zjarrit ka çuar në viktima të tjera ukrainase.

Pa ndihmën shtesë të SHBA-së, zyrtarët perëndimorë vlerësojnë se Ukrainës fillimisht do t’i mbaronin raketat me rreze të gjatë veprimi, pastaj raketat e mbrojtjes ajrore dhe më vonë municionet e artilerisë dhe raketat me rreze të shkurtër, si raketat antitank Javelin me shpatulla dhe raketat anti-ajrore Stinger.

Çdo kategori municionesh ka qenë vendimtare për mbrojtjen e Ukrainës. Raketat me rreze të gjatë veprimi, të tilla si raketat e lundrimit Storm Shadoë të furnizuara nga Britania e Madhe, kanë qenë thelbësore për suksesin e Ukrainës në zmbrapsjen e flotës ruse të Detit të Zi qindra milje për të hapur një korridor transporti për grurë dhe furnizime të tjera. Raketat e mbrojtjes ajrore janë dëshmuar veçanërisht thelbësore javët e fundit pasi Rusia ka zgjeruar sulmet e saj ndaj infrastrukturës civile këtë dimër. Raketat me rreze të shkurtër u kanë mundësuar forcave ukrainase të mbrohen kundër tankeve dhe avionëve rusë, të cilët janë shumë më të shumtë në numër të tyre. Vlerësimet se çfarë do të thoshte një humbje e Ukrainës për Evropën po shkakton frikë të thellë në mesin e disa prej aleatëve më të afërt evropianë të Amerikës.

Unë nuk mendoj se njerëzit e kuptojnë plotësisht se çfarë do të thoshte në të vërtetë rënia e Ukrainës,” tha një diplomat evropian. “Do të shihnim gjëra të tmerrshme: spastrim etnik dhe shkatërrim total të Ukrainës. Mbani mend se çfarë bënë në Bucha. Pra, është tashmë sukses nëse mund ta parandalojmë që të ndodhë. Dhe kjo është arsyeja pse ne duhet të vazhdojmë.”


Top Channel

You may also like