Zyrtarët e lartë të BE-së mbledhje me kryeministrin japonez, diskutime për problematika

by admin
Spread the love

Zyrtarët e lartë të Bashkimit Evropian Ursula von der Leyen dhe Charles Michel mirëpritën kryeministrin japonez Fumio Kishida në Bruksel për një samit dyorësh mbi çështjet ekonomike, tregtare dhe klimatike.

Çështjet e sigurisë në rajonin e Azisë-Paqësorit, përfshirë Kinën dhe Korenë e Veriut, ishin gjithashtu në axhendë. Takimi i shkurtër u mbajt pasi tre udhëheqësit ndoqën një samit dy-ditor të NATO-s në Lituani që përfundoi të mërkurën.

Zyrtarët japonezë thanë se bisedimet do të thellojnë bashkëpunimin “veçanërisht në fushën e sigurisë, duke përfshirë sigurinë ekonomike, dhe në fushën ekonomike, duke përfshirë masat dixhitale dhe kundërmasat kundër ndryshimeve klimatike”.

Kishida pritej të shfrytëzonte mundësinë për t’i kërkuar BE-së të heqë rregulloret mbi importet e ushqimeve japoneze.

Zyrtarët e BE thanë se të tre do të shqyrtojnë një marrëveshje partneriteti dixhital, i cili përfshin një memorandum bashkëpunimi mbi gjysmëpërçuesit, një zonë ku Evropa dëshiron të diversifikojë furnizuesit dhe të nxjerrë më shumë prodhim në tokë.

Të dy palët do të shikojnë gjithashtu thellimin e bashkëpunimit për klimën, veçanërisht në prodhimin e hidrogjenit për të ulur prodhimin e karbonit.

Zyrtarët thanë se si BE ashtu edhe Japonia synonin të nënvizonin dënimin e tyre për luftën e Rusisë në Ukrainë, siç e kishin bërë tashmë në samitin e NATO-s.


Top Channel

You may also like