Zvicra e kthen Serbinë në shtëpi, është një numër më e vogël

by admin
Spread the love

“Hopp Schwiiz, Hopp Schwiiz”, thërrisnin tifozët: Për të tretën herë radhazi Zvicra është në 1/16 e Botërorit dhe aty do të takohet me Portugalinë. Skuadra e drejtuar nga fituesi i ndeshjes Remo Freuler, fitoi finalen shpërthyese dhe dramatike në Grupin G ndaj Serbisë 3-2 (2-2) dhe kështu siguroi biletën e fundit për në raundin eliminator

Xherdan Shaqiri (20), Breel Embolo (44) dhe Freuler (48) u përkujdesën që tifozët e Kombëtares zvicerane të brohorasin në Doha. Serbisë nuk i mjaftuan golat e Aleksandar Mitroviqit (26) dhe Dushan Vlahoviqit (35-të), në këtë mënyrë eliminohen “Beli Orlovi” (Shqiponjat e Bardha).

“Jam super i lumtur”, tha portieri zviceran Gregor Kobel. “Ishte qëllimi i madh. Ishte një lojë e vështirë, një luftë e madhe – dhe ne madje fituam. Është logjike që gëzimi është i madh.” Dhe trajneri i kombëtares Murat Yakin tha: “Jam absolutisht krenar për ekipin. Jam i lumtur për kombin”.

Serbia vs Zvicra – mund të ketë vetëm një. E para 41.378 shikuesve, trajnerit të Kombëtares zvicerane Murat Yakin iu desh të kalonte pa dashje në dy pozicione të ndjeshme në këtë “finale” të ngarkuar politikisht. Mbrojtësi qendror Nico Elvedi mungoi me të ftohtë, ashtu si edhe kolegu i tij i klubit të Mönchengladbach, Yann Sommer – Gregor Kobel luajti për të. Përveç portierit të Borussia Dortmundit, tre profesionistë të tjerë të Bundesligës ishin në formacionin fillestar në Silvan Widmer (Mainz), Ruben Vargas (Augsburg) dhe Djibril Sow (Frankfurt).

Dhe Zvicra e nisi me një fillim rrufe: Breel Embolo dhe Xhaka dështuan pas vetëm 20 e 22 sekondash ndaj Vanja Milinkoviq-Saviq, i cili bëri një pritje të fortë. Nga ana tjetër, Andrija Zivkoviq (11) goditi shtyllën, u zhvillua dueli i pritshëm, tërheqës dhe intensiv – ai shkoi përpara dhe mbrapa në Stadion 974.

Serbi – Zvicër: Shaqiri shënon edhe në Botërorin e tij të tretë

Goli hapës i Shaqirit, i cili tashmë është zvicerani i parë që shënon në tre Botërorë, ishte i mrekullueshëm, informon portali Shtegu. Narazon Mitroviq. Pastaj shënon Vllahoviq, Embolo iu kundërpërgjigj – çfarë drame. Freuler më pas kompensoi gabimet e tij përpara se të pranonte dy gola me golin e tij pas mbështetjes së fortë nga Vargas.

Të dyja skuadrat nuk dhuruan asgjë, të dyja e donin shumë fitoren. Sepse: Në vitin 2018, zviceranët luajtën kundër Serbisë në raundin paraprak. Loja u përshkallëzua, sporti dhe politika u ngatërruan. Sepse me Granit Xhakën dhe Shaqirin, emocionet vluan pas golit të fitores për të bërë rezultatin 2:1, duke brohoritur e formuar shqiponjën dykrenore. Shpendi heraldik i shqiptarëve si mesazh i qartë politik dhe provokim në drejtim të Serbisë, e cila edhe sot e kësaj dite nuk e njeh Kosovën e populluar me shqiptarë.

You may also like