“Zgjoi” pati premierën e tij zvicerane në Festivalin e Filmit në Cyrih

by admin
Spread the love

Filmi shqiptar “Zgjoi” po vazhdon me suksese të mëtutjeshme.

Filmi kosovar “Hive” (Zgjoi) me regji nga Blerta Basholli ka shënuar sukses të jashtëzakonshëm në “Sundance Film Festival” të vitit 2021, duke fituar 3 çmimet më të rëndësishme.

Aktorja e njohur Yllka Gashi, në këtë film me rolin e saj ka treguar për dhimbjen e grave të Krushës.

Yllka së fundi ka lajmëruar se filmi tashmë u shfaq në Festivalin e Filmit në Cyrih.

Aktorja e njohur përmes fotografive të publikuara tha se filmi “Zgjoi” u prit mirë në premierën e tij në Festivalin e Filmit në Cyrih.

“Hive” pati premierën e saj zvicerane më 26 shtator në Festivalin e 17 -të të Filmit në Zürich në një kinema të mbushur plot. Ishte një gëzim të ktheheshim personalisht dhe të ndanim historinë tonë me një auditor të mrekullueshëm që na mirëpriti ngrohtësisht dhe shijoi filmin tonë! Ishte një natë e bukur – për t’u mbajtur mend! Dhe duke e ndarë atë së bashku me miken time të dashur, tepër të talentuar shkrimtare/regjisore Blerta Basholli, muzën dhe frymëzimin tonë pas “Hive” znj. Fahrije Hoti, producentët punëtorë Yll & Agon Uka, Britta & Thomas nga Alva Film, 2 pas Krishtit Aulona Selmani dhe bashkëshortja ime Aurita Agushi e bënë atë edhe më të veçantë!”, shkroi Yllka.

“Faleminderit të gjithë atyre që na nderuan me prezencën e tyre dhe treguan mbështetjen e tyre ndaj këtij projekti pasioni tonë! Faleminderit ZIFF për përzgjedhjen e filmit tonë në një kategori shumë kuptimplotë “Linjat Kufitare” dhe për mikpritjen tuaj! Faleminderit Beate Steininger që jeni udhërrëfyesi më i mirë i festivalit që dikush mund të kërkojë, mirësia juaj, energjia pozitive dhe qëndrimi miqësor me dashuri e bënë qëndrimin tonë shumë të këndshëm!”, përfundoi aktorja.


Lajme interesante

You may also like